DZIAŁY

Glony w basenie mogą powodować wiele problemów. Ich obecność skutkuje zielonym i nieestetycznym wyglądem wody. Niestety to nie koniec zmartwień. Glony mogą wpływać na nadmierne zużycie chloru oraz obniżać pH wody basenowej. Jak się z nimi uporać? Jak wyczyścić basen po sezonie? Poznaj nasze domowe sposoby na glony i dowiedz się, jak zadbać o czystość basenu, oczka wodnego oraz akwarium!

Naturalne i domowe sposoby na glony w oczku wodnym

Naturalne i domowe sposoby na glony w oczku wodnym

Naturalne i domowe sposoby na glony w oczku wodnym.

Najbardziej skuteczne naturalne i domowe sposoby na glony w oczku wodnym to zapobieganie ich inwazji. Aby w naszym stawie lub oczku wodnym nie zalęgły się mikroorganizmy, należy unikać:

  • przekarmiania ryb – resztki niezjedzonego pokarmu, a także odchody ryb, mogą gromadzić się na dnie i zamienić się w stołówkę dla glonów, dlatego nie należy ich niepotrzebnie przekarmiać, pokarm należy dozować i podawać małymi porcjami, tak, by na pewno wszystko zostało pochłonięte przez hodowane ryby,
  • przegrzewania wody na słońcu – jeśli woda jest nagrzana słońcem, w oczku wodnym może bardzo szybko dojść do ekspansji glonów. Aby mikroorganizmy nie namnażały się tak szybko, oczko wodne powinno być częściowo zacienione,
  • przenawożenia – gdy w wodzie jest zbyt dużo substancji odżywczych, takie warunki sprzyjają rozwojowi glonów, nie należy więc przesadzać z nawożeniem okolic wokół oczka wodnego.

O czym jeszcze warto pamiętać? Na dnie oczka wodnego warto wyłożyć ażurowe worki wypełnione torfem – to naturalny sposób na to, by zahamować wzrost niepożądanych mikroorganizmów. Obowiązkowy element pielęgnacji to regularne oczyszczanie oczka wodnego – nitkowate gony można wyłowić np. zanurzonym w wodzie kijem lub za pomocą basenowego sitka.

W codziennej pielęgnacji oczka wodnego mogą pomóc mechaniczne lub biologiczne filtry oczyszczające. Inny, alternatywny sposób na to, by wyczyścić oczko wodne lub basen z glonów to biologiczny preparat EcoGerm Ponds. Jak podaje producent, środek ten jest bezpieczny dla środowiska, a także organizmów żywych (np. ryb), w związku z czym można go stosować w oczkach wodnych i stawach.

Naturalne i domowe sposoby na glony w akwarium

Naturalne i domowe sposoby na glony w akwarium

Naturalne i domowe sposoby na glony w akwarium.

Glony to niepożądane zjawisko także w domowym akwarium. Najczęściej gromadzą się one na ściankach akwarium oraz na roślinach wodnych. Ponieważ powierzchnia akwarium jest dość niewielka (w porównaniu z basenem, czy oczkiem wodnym), można się ich pozbyć bardzo łatwo naturalnymi sposobami.

Naturalne i domowe sposoby na glony w akwarium to:

  • stosowanie w akwarium sztucznego oświetlenia, unikanie światła słonecznego, które pobudza rozwój glonów,
  • hodowanie ryb, które żywią się glonami (np. zbrojnik niebieski, otosek przyujściowy, molinezja ostrousta, czy glonojad złoty),
  • usuwanie z liści glonów w sposób mechaniczny (np. pocierając palcami lub przecierając szczoteczką),
  • unikanie przekarmiania ryb,
  • regularna wymiana wody i dbanie o jej parametry,
  • oczyszczanie nowo zakupionych roślin,
  • poddawanie nowych roślin „kwarantannie” przed wprowadzeniem do akwarium,
  • zdrapywanie glonów z szyby szczoteczką,
  • stosowanie naturalnych środków zmniejszających pH wody (np. wywar z szyszki olchy czarnej lub wywar z zielonej herbaty).

Stosując wymienione wyżej naturalne i domowe sposoby na glony w akwarium szanse, że będziemy mieli wśród hodowanych ryb nieproszonych gości, znacznie maleją.

Naturalne i domowe sposoby na glony w basenie

Naturalne i domowe sposoby na glony w basenie

Naturalne i domowe sposoby na glony w basenie.

Jak wyczyścić basen z glonów i pozbyć się zielonej wody? W porównaniu z akwarium, czy z oczkiem wodnym czeka nas o wiele więcej pracy. Domowe sposoby na glony to przede wszystkim metody mechaniczne. Jednym z najprostszych sposobów na wyczyszczenie niewielkiej powierzchni basenu z glonów i alg jest mechaniczne czyszczenie szczotką. Zazielenione powierzchnie oraz miejsca pokryte śliskim osadem wystarczy mocno wyszczotkować, by glony odpadły od powierzchni basenu i zostały wyłapane przez systemy filtrujące basenowych urządzeń.

Rozwojowi glonów sprzyja nieruchoma i stojąca woda, dlatego poza stosowaniem metod mechanicznych, warto postawić także na wysokiej jakości urządzenia filtrujące. Systemy filtracyjne to obowiązkowe wyposażenie każdego basenu. Ich wydajność jest zależna od rozmiarów zbiornika, można je stosować zarówno w basenie, jak i w oczku wodnym.

Do czyszczenia można użyć także podwodnych odkurzaczy oraz siatek do łowienia zanieczyszczeń. Profesjonalny odkurzacz do szlamu i glonów możemy kupić w cenie od 600 do nawet 2 tysięcy złotych. Wydatek ten się opłaci, ponieważ jest to najbardziej wydajny sposób na to, by oczyścić dno basenu z mułu, glonów i innych zanieczyszczeń.

Jak wyczyścić basen – witamina C

Jak wyczyścić basen? Witamina C może w tym pomóc, ale tylko na krótką metę. Kwas askorbinowy nie zabije glonów ani nie zdezynfekuje wody, ale za to szybko usunie zielone i brązowe przebarwienia w wodzie. Po zastosowaniu kwasu askorbinowego rozcieńczonego z wodą w ciągu kilkunastu minut można uzyskać w basenie krystalicznie czystą wodę. Niestety, zagrożenia, które się z tym wiążą to problemy z odczynem pH wody oraz spadek skuteczności dezynfekcji wody. Wskutek zbyt niskiego pH woda w basenie może wywoływać podrażnienia (oczu, błon śluzowych), może także dochodzić do korozji metalowych elementów basenu.

Jak wyczyścić basen z glonów – inne metody

Jak oczyścić basen z glonów, jeśli zadomowiły się w nim bardzo duże ilości mikroorganizmów? Niestety tutaj musimy się uciec do bardziej drastycznych sposobów, ponieważ domowe sposoby na glony mogą okazać się niewystarczające. W walce z namnażającymi się zielonymi organizmami pomogą środki chemiczne, czyli tzw. chemia basenowa. Preparaty pielęgnacyjne można dodawać do wody ręcznie, w wydzielanych porcjach lub korzystać ze zautomatyzowanych dozowników.

Jakie środki chemiczne pomogą wyczyścić basen z glonów? Polecanym i skutecznym środkiem do czyszczenia zazielenionej wody jest Algen Super. Skuteczne mogą się okazać także tabletki chloru oraz środek Alkasol Flox przeznaczony do klarowania wody basenowej.

Chlor to bardzo dobry środek na glony, ponieważ zabija bakterie i niszczy substancje organiczne. Należy jednak pamiętać, by nie stosować go w zbiornikach wodnych innych niż basen, ponieważ jest on szkodliwy. Działanie chloru to proces trwający około czterech godzin. Tabletki chlorowe są tanie i łatwo je dozować, jednak należy nie przesadzać z ich ilością, by nie wywołać u kąpiących się w basenie osób podrażnień. Wodę należy filtrować aż do uzyskania krystalicznie czystego koloru.

Jeśli czyszczenie chlorem trwa dla nas za długo i potrzebujemy szybszych efektów, możemy skorzystać z innej opcji, czyli czyszczenia aktywnym tlenem. Nabywa się go najczęściej w formie tabletek lub płynu, a działanie jest podobne, jak w przypadku chloru. Metoda ta jest szybka i skuteczna, można ją stosować bez obaw o bezpieczeństwo małych dzieci, które będą korzystać z basenu.

Jak wyczyścić basen po zimie?

Jak wyczyścić basen po zimie

Czyszczenie basenu po zimie.

Jak wyczyścić basen po sezonie? Jeśli zbiornik wodny został odpowiednio przygotowany na okres zimowy, nie będzie z tym dużo pracy. W sytuacji, gdy jednak zaniedbaliśmy nieco basen, konieczne jest gruntowne czyszczenie.

W przypadku basenów, które są na stałe wmurowane, najlepiej na czas sezonu zimowego zostawić w nich odrobinę wody. Na wiosnę należy basen dokładnie odkurzyć, a następnie wypuścić z niego starą wodę. Następnie można przystąpić do gruntowego czyszczenia zawilgoconych ścian z użyciem szczotek, myjki ciśnieniowej oraz środków chemicznych.

Przed nalaniem do basenu świeżej wody należy dokładnie oczyścić urządzenia filtrujące, a także sprawdzić ich stan techniczny. Po umyciu basenu zalecane jest, by dodatkowo spryskać nieckę basenową roztworem wody z dodatkiem algicydu. Dzięki temu usuniemy pozostałości po glonach ze wszystkich zakamarków basenu, nawet tych trudno dostępnych.

Jak wyczyścić basen rozporowy?

Jak wyczyścić basen rozporowy? Przed przystąpieniem do napełniania basenu rozporowego należy dokładnie wyczyścić dno odkurzaczem i usunąć osady – piasek, liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia. Jeśli jakieś zabrudzenia nie chcą zejść, warto je namoczyć, a następnie wyczyścić z pomocą szczotki. Następnie należy sprawdzić stan instalacji filtrującej oraz dokładnie wybadać, czy basen nie ma uszkodzeń. Kolejny krok to przepłukanie basenu oraz zastosowanie chemicznych środków dezynfekujących. Po ponownym spłukaniu należy napełnić basen wodą i ją odpowiednio przygotować – zadbać o odpowiednie pH, a także twardość wody. Ostatni krok to tzw. dezynfekcja szokowa, czyli dezynfekcja z użyciem chloru nieorganicznego.

Jak wyczyścić basen po sezonie? Pamiętaj o tym, że wodę w basenie należy regularnie dezynfekować. Wyposaż się w odpowiednie preparaty chlorowe oraz dbaj o stały odczyn wody w basenie (pH powinno się wahać od 7,0 do 7,4), aby na jego dnie nie wytrącały się w dużych ilościach osady.

Jak wyczyścić basen z piasku?

Jak wyczyścić basen z piasku? Możemy to zrobić bez wylewania wody, wystarczy wykorzystać w tym celu podwodny odkurzacz. Dostępne na polskim rynku odkurzacze to modele ręczne oraz automatyczne. Te pierwsze sprawdzą się w niedużych zbiornikach, te drugie stosuje się na większych powierzchniach. Inne opcje to filtr piaskowy lub filtr kartuszowy – urządzenia te zapewniają odpowiednią cyrkulację wody i usuwają zanieczyszczenia na bieżąco.

Jak wyczyścić basen z osadu?

Jak wyczyścić basen z osadu innego niż piasek? Podobnie jak w przypadku piasku, możemy do tego wykorzystać odkurzacz basenowy, który wciągnie wszelkie zanieczyszczenia. Zarówno modele ręczne, jak i automatyczne wymagają podłączenia do pompy filtrującej. Dno basenu można dodatkowo umyć miękką szmatką i detergentami, należy to zrobić na sucho, po wypuszczeniu ze zbiornika starej wody.

Kamień w basenie można usunąć za pomocą środków do usuwania osadu wapnia i magnezu. W tej roli sprawdzi się także krystalizator, czyli środek neutralizujący. By uniknąć problemu w przyszłości, należy zadbać o to, by pH wody było zawsze odpowiednio niskie. Dobierając środki kwasowe do czyszczenia, należy jednak także upewnić się, czy nie uszkodzą one niecki basenowej.

Jak oczyścić basen z żelaza?

Jeśli woda w naszym basenie jest brązowa, oznacza to, że jest w niej za dużo żelaza. Jak oczyścić basen z żelaza? Przebarwienia można usunąć z pomocą basenowego systemu filtrującego oraz odpowiedniego środka chemicznego. Procedura czyszczenia jest zależna od rodzaju filtra, który posiadamy w basenie. Usuwanie żelaza może potrać od jednego do nawet trzech dni!

Jak wyczyścić basen domowymi sposobami? Porady

Jak wyczyścić basen domowymi sposobami? Porady

Czyszczenie basenu domowymi sposobami.

Pielęgnacja basenu jest bardzo ważna, zwłaszcza przed nadejściem okresu zimowego. Aby udało nam się jak najszybciej przywrócić basen do pełnej funkcjonalności latem, należy go odpowiednio przygotować na zimę. Wszystkie demontowalne elementy basenu powinny zostać przeczyszczone i wysuszone, należy je przechowywać w ciepłym i suchym pomieszczeniu.

Jak wyczyścić basen z glonów i zielonej wody? Jak pewnie już zauważyliście – najlepiej zapobiegać, a nie działać już po fakcie. Aby w wodzie nie rozwijały się glony, warto zadbać o to, by była ona w ciągłym ruchu. Właściciel basenu powinien zainwestować w odpowiednie pompy, by woda w zbiorniku była regularnie tłoczona. Najwyższy poziom czystości wymaga, by woda była filtrowana około trzy-cztery razy na dobę, natomiast optymalnym rozwiązaniem jest filtrowanie 2-3 razy w ciągu doby.

Jak wyczyścić basen z osadu? Tak jak w przypadku glonów, tutaj także należy pamiętać o filtrowaniu wody, by zapobiec gromadzeniu się w basenie piasku, liści i włosów. Ceny filtrów basenowych zaczynają się od kilkuset złotych, w zależności od jakości ich wykonania oraz wydajności. Im bardziej profesjonalny sprzęt, tym łatwiej i skuteczniej pomoże Ci oczyścić basen, ponieważ zanieczyszczenia będą usuwane na bieżąco.

O czystość wody w basenie należy dbać regularnie i minimum raz w tygodniu kontrolować jej stan. Jeśli chcemy cieszyć się piękną i krystalicznie czystą wodą, niestety konieczne jest użycie chemii basenowej. Tylko tak uda nam się zdezynfekować basen i pozbyć wszystkich osadów oraz nieproszonych mikroorganizmów.

UWAGA: Niniejszy artykuł prezentuje nie tylko, jak wyczyścić basen domowymi sposobami, ale także, kiedy należy sięgnąć po środki chemiczne. Pamiętaj o tym, by zawsze środki do czyszczenia przechowywać w suchym pomieszczeniu i chronić je przed dostępem dla dzieci. Aby zadbać o bezpieczeństwo, zawsze stosuj się do instrukcji stosowanych produktów oraz nie mieszaj ze sobą substancji chemicznych!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Domowe sposoby na glony, jak wyczyścić basen z glonów" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Domowe sposoby na glony, jak wyczyścić basen z glonów" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania