Glony w basenie mogą powodować nie tylko zielony, nieestetyczny wygląd wody, ale i wpływać na nadmierne zużycie chloru oraz obniżenie pH wody basenowej. Podpowiemy Ci, jak wyczyścić basen z glonów.

Jak wyczyścić basen z glonów i pozbyć się zielonej wody

Jednym z najprostszych sposobów na wyczyszczenie niewielkiej powierzchni basenu z glonów i alg jest mechaniczne czyszczenie szczotką. Zazielenione powierzchnie oraz miejsca pokryte śliskim osadem wystarczy mocno wyszczotkować, by glony odpadły od powierzchni basenu i zostały wyłapane przez systemy filtrujące basenowych urządzeń. Do czyszczenia można użyć także podwodnych odkurzaczy oraz siatek do łowienia zanieczyszczeń.

Jak wyczyścić basen z dużej ilości glonów? Niestety tutaj musimy się uciec do bardziej drastycznych sposobów, ponieważ domowe sztuczki mogą okazać się niewystarczające.

Jakie środki chemiczne pomogą wyczyścić basen z glonów?

Nieruchoma i stojąca woda sprzyja rozwojowi glonów. W walce z namnażającymi się zielonymi organizmami przydatne bywają środki chemiczne. Można je dodawać do wody ręcznie lub korzystać ze zautomatyzowanych dozowników. Polecanym i skutecznym środkiem do czyszczenia zazielenionej wody jest Algen Super.

Pomocne bywają również tabletki chloru oraz środek Alkasol Flox przeznaczony do klarowania wody basenowej. Chlor to bardzo skuteczny środek, ponieważ zabija bakterie i niszczy substancje organiczne. Tabletki chlorowe są tanie i łatwo je dozować, jednak należy nie przesadzać z ich ilością, by nie wywołać u kąpiących się w basenie osób podrażnień. Działanie chloru to proces trwający około czterech godzin. Wodę należy filtrować aż do uzyskania krystalicznie czystego koloru. Jeśli czyszczenie chlorem trwa dla nas za długo, możemy skorzystać z szybszej opcji, czyli czyszczenia aktywnym tlenem.

Jak dbać o basen – praktyczne domowe porady

  • Aby w wodzie nie rozwijały się glony, zadbaj o to, by była ona w ciągłym ruchu. Zainwestuj w odpowiednie pompy, by woda w zbiorniku była regularnie tłoczona. Najwyższy poziom czystości wymaga, by woda była filtrowana około trzy-cztery razy na dobę, natomiast optymalnym rozwiązaniem jest filtrowanie 2-3 razy w ciągu doby.
  • Jak wyczyścić basen z glonów i zielonej wody? Najlepiej zapobiegać, a nie działać już po fakcie. Pamiętaj o filtrowaniu wody, by zapobiec gromadzeniu się w basenie piasku, liści i włosów. Ceny filtrów basenowych zaczynają się od kilkuset złotych, w zależności od jakości ich wykonania oraz wydajności. Im bardziej profesjonalny sprzęt, tym łatwiej i skuteczniej pomoże Ci.
  • Wodę w basenie należy regularnie dezynfekować. Wyposaż się w odpowiednie preparaty chlorowe oraz dbaj o stały odczyn wody w basenie (pH powinno się wahać od 7,0 do 7,4), aby na jego dnie nie wytrącały się w dużych ilościach osady.
  • Pamiętaj, by środki do czyszczenia przechowywać w suchym pomieszczeniu i chronić je przed dostępem dla dzieci , zawsze stosuj się do instrukcji stosowanych produktów oraz nie mieszaj ze sobą substancji chemicznych!

WYPOWIEDZ SIĘ

Wprowadź treść komentarza.
Wprowadź swoje imię.