DZIAŁY

Wybór właściwych studiów to trudne wyzwanie, od którego często zależy dalsza przyszłość i możliwe ścieżki kariery. Jak wybrać studia tak, aby nie być bezrobotnym? Najlepiej myśleć o tym już na etapie szkoły średniej! Poznaj najważniejsze zasady i wybierz dobrze! Zapraszamy do lektury!

Jak wybrać studia? Poznaj najpierw samego siebie!

Aby wybrać dobre studia i nie żałować w przyszłości tej decyzji oraz zmarnowanych lat, warto się zastanowić nad samym sobą. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami przeanalizować swoich zamiarów i celów, można skorzystać z porady biura karier lub pracowników uczelni wyższych i publicznych instytucji. Najważniejsze, by określić:

  • Swoje mocne atuty
  • Swoje słabe strony
  • Cechy i umiejętności, które chcemy rozwijać
  • Cele, do których chcemy zmierzać
  • Marzenia, które chcemy spełniać

Jak wybrać studia? Poza myśleniem o marzeniach i pasjach trzeba także przeanalizować rynek oraz możliwości i określić realne szanse na zrealizowanie zawodowych marzeń. Warto zapoznać się z dokładnym programem studiów, sprawdzić jakie kompetencje rozwija dana dziedzina, co nam da ukończenie tego konkretnego kierunku. Średnie zarobki w poszczególnych zawodach są podawane do publicznej wiadomości przez gazety, ten aspekt również trzeba przeanalizować! Pomijając zainteresowanie danym tematem lub dziedziną, trzeba pomyśleć o korzyściach, jakie może nam dać studiowanie na tym kierunku!

Nie tylko kierunek jest ważny, ale i uczelnia

Nawet najlepszy kierunek ukończony na niezbyt dobrej uczelni nie doprowadzi Cię tam, gdzie chcesz dojść. Mierz wysoko, zapoznaj się z ogólnopolskimi rankingami i wybierz do rekrutacji najlepsze uczelnie. Jeśli mówisz płynnie w języku obcym, zdobądź się na odwagę i spróbuj się zarekrutować na studia za granicą. Bądź otwarty/a na zmiany i elastyczny/a!

Jak wybrać studia? Słuchaj opinii, ale podejmij decyzję samodzielnie

Wśród najlepiej płatnych zawodów niezmiennie króluje branża IT, najlepsze zarobki charakteryzują także wysokie stanowiska kierownicze i menedżerskie. Warto o tym pomyśleć podczas układania stopni swojej ścieżki kariery! Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, posłuchaj opinii najbliższych, rodziców oraz nauczycieli. Rozważ za i przeciw, a gdy już wypracujesz sobie opinię, podejmij decyzję samodzielnie i pomyśl przede wszystkim o tym, żeby zainwestować w samego siebie.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak wybrać studia, aby nie być bezrobotnym?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak wybrać studia, aby nie być bezrobotnym?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania