DZIAŁY

Stare przysłowie głoszące, iż „nie wszystko złoto, co się świeci” powinno być przestrogą dla osób, które decydują się na zakup zarówno złota użytkowego, jak i złota inwestycyjnego. Dla przykładu: tombak, zwany inaczej mosiądzem czerwonym, dzięki swojej złocistej barwie, do złudzenia przypomina ten pożądany przez ludzi od tysięcy lat metal szlachetny. Jak więc sprawdzić, czy posiadane przez nas złoto jest prawdziwe i czy istnieją na to domowe sposoby?

Próba magnesu

Należy pamiętać, że złoto należy do grupy kruszców, określanych mianem diamagnetyków. Oznacza to, że nie wykazuje absolutnie żadnych właściwości magnetycznych, stąd próba magnesu stała się jedną z najpowszechniej stosowanych metod na sprawdzenie czy złoto jest prawdziwe. Wystarczy w tym celu przyłożyć do testowanego przedmiotu magnes i obserwować zachodzącą reakcję. Oczywiście prawdziwe złoto w tym przypadku nie powinno nawet drgnąć.

Należy pamiętać, że złoto użytkowe, takie jak rozmaite elementy biżuterii, powstaje ze stopu złota z innymi metalami. Mimo to, nie należy wierzyć twierdzeniu, że to stanowi przyczynę powstawania drgnięć po przyłożeniu magnesu, bowiem wspomniane metale również powinny być diamagnetykami – mówi specjalista ze skup.zlota.pl.

Próba Archimedesa

Obliczenie gęstości danego metalu jest jedną z najskuteczniejszych metod na sprawdzenie jego autentyczności, gdyż każda substancja odznacza się różną wartością tego parametru. W przypadku złota wynosi ona 19,3 g/cm³. Jak więc sprawdzić, czy jest ono prawdziwe?

W tym celu przydatne okaże się naczynie ze szkła, najlepiej o kształcie tuby, które należy wypełnić wodą. Następnym krokiem jest obliczenie jego objętości, czyli np. w przypadku szklanki, będzie to iloczyn jej wysokości, promienia podstawy do kwadratu oraz liczby pi. Po otrzymaniu wyniku, przechodzimy do umieszczenia wewnątrz naczynia np. złotego pierścionka i przystępujemy do obliczenia różnicy wypartej wody, która musi być zapisana w mililitrach, a więc centymetrach sześciennych.

Następnie zanotowaną na początku masę trzeba podzielić przez objętość wypartej wody, a jeżeli uzyskany wynik będzie wynosił w przybliżeniu 19,3 g/cm³ możemy być pewni, że złota biżuteria jest prawdziwa.

Obserwowanie przebarwień

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy zakupiona lub odziedziczona przez nas biżuteria wytworzona została ze złota, jest obserwowanie, czy na jej powierzchni pojawiają się przebarwienia. Złoto użytkowe przechowywane w tradycyjny sposób nie powinno zmieniać swojej charakterystycznej barwy.

Co innego w sytuacji, gdy przedmioty są jedynie pozłacane. W takim przypadku zewnętrzna warstwa może się ścierać, przez co znajdujący się pod nią metal zaczyna mieć kontakt np. z wodą czy powietrzem. W wyniku takich reakcji dochodzi do powstania niepokojących przebarwień.

Test rezonansowy

Miłośnicy nowych technologii, a przy tym kolekcjonerzy złotych monet, powinni skorzystać z metody dźwiękowej, jaką jest test rezonansowy. Pomimo, iż metoda ta znana jest od tysięcy lat, współcześnie jej wykonanie nigdy nie było prostsze, a wszystko za sprawą dostępnych aplikacji mobilnych. Oczywiście, ucho doświadczonego znawcy w kolekcjonowaniu złota bez problemu oceni jego autentyczność po dźwięku.

Metoda ta nie sprawdza się w przypadku weryfikowania prawdziwości sztabek złota, pakowanych w certpacki, okaże się natomiast bardzo przydatna się w testowaniu monet. Dwie uderzające o siebie złote monety będą wydawać dźwięki, których jakość i czystość może zostać poddana analizie aplikacji.

Jak sprawdzić, czy złoto inwestycyjne jest prawdziwe?

Złote sztabki, pochodzące z określonej mennicy, muszą posiadać własną specyfikację, obejmującą wagę, próbę i kształt. Informacje na ten temat znajdziemy w rozmaitych tabelach specyfikujących lub na stronie dealera.

W chwili, gdy już dysponujemy specyfikacją naszych złotych sztabek, musimy przejść do jej pomiarów. Można tego dokonać za pomocą suwmiarki, przy wcześniejszym założeniu wełnianych rękawiczek – mówi specjalista ze skup.zlota.pl. – Następnie odnotowane wymiary należy porównać z tymi z tabeli i, jeśli są zgodne, przejść do zważenia sztabki na wadze elektronicznej. Pomiar wagi powinien być identyczny z wartością wybitą na sztabce.

Jak widać istnieją skuteczne i domowe sposoby na sprawdzenie autentyczności złota. Niestety oszustów, żerujących na niewiedzy potencjalnych klientów, również nie brakuje. Gwarancją pewności jest wizyta u jubilera, który za pomocą specjalistycznych narzędzi określi nie tylko autentyczność, ale i dokładną wartość złota.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak sprawdzić prawdziwość złota? 5 najlepszych sposobów" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak sprawdzić prawdziwość złota? 5 najlepszych sposobów" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania