DZIAŁY

Alkoholizm to problem społeczny, który szerokim łukiem odbija się na najbliższych osoby uzależnionej. Choroba ta polega na niekontrolowanym, nadmiernym spożywaniu napojów alkoholowych. Bagatelizowana, z pewnością negatywnie wpłynie na stan fizyczny i psychiczny uzależnionego, a z czasem nawet, doprowadza do śmierci alkoholika. Jakie są sposoby na walkę z tym uzależnieniem? Jak pomóc alkoholikowi? Podpowiadam!

Z jakim alkoholikiem masz do czynienia?

W zależności od ilości spożywanego alkoholu oraz okoliczności, w których chory po niego sięga, wyróżniamy 5 rodzajów alkoholików. Jeśli osoba z Twojego otoczenia regularnie spożywa alkohol, tłumacząc się codziennymi trudnościami, to masz do czynienia z alkoholikiem neurastenicznym. Człowiek, który spożywa jego duże ilości, ale głównie w grupie, to alkoholik kontaktywny. Na podobnej zasadzie działa heroiczny, który sądzi, że dzięki alkoholowi, staje się lepszym człowiekiem. Gdy pojawia się natomiast chęć zapomnienia o otaczającej rzeczywistości to mamy styczność z alkoholikiem dionizyjskim. Bywa również, że napoje procentowe stanowią ukojenie po traumatycznych przejściach, a wówczas osobę uzależnioną nazywamy alkoholikiem samobójczym.

Jak pomóc alkoholikowi? Wsparcie otoczenia

Jeśli w Twoim najbliższym otoczeniu masz styczność z osobą uzależnioną od alkoholu, przede wszystkim postaraj się zrozumieć przyczynę jej działania – to pozwoli Ci, lepiej się z nią porozumieć i stanowić oparcie. Pamiętaj, że masz do czynienia z osobą chorą, której życiem steruje nałóg. Na nic zatem emocjonalne szantaże, bo te, tylko dodatkowo wpędzają w poczucie winy. Bywa, że uzależnienie wygra – nie bierz tego do siebie, nie traktując jednocześnie chorego zbyt pobłażliwie. Proponując pomoc, przedstaw możliwe konsekwencje trwania w uzależnieniu, jednocześnie zapewniając o wsparciu.

Jak pomóc alkoholikowi? Psychoterapia

Może się zdarzyć tak, że Twój bliski przez dłuższy okres nie będzie świadomy swojej choroby. Gdy to się zmieni, warto udać się na psychoterapię. Leczenie to polega na zobrazowaniu przyczyn jego zachowań i dzięki zaangażowaniu obu stron uczy życia bez alkoholu. Oprócz terapii indywidualnej warto także skorzystać ze spotkań grupy AA, dzięki czemu uzależniony zrozumie, że nie tylko on zmaga się z takim problemem.

Jak pomóc alkoholikowi? Farmakoterapia

Dzięki badaniom nad biologicznym przyczynami sięgania po alkohol, na aptecznych półkach zaczęły pojawiać się leki wspomagające walkę z nałogiem. Ponadto często sięga się po leki antydepresyjne i przeciwlękowe, które poprawiają samopoczucie uzależnionego, który nie szuka otuchy w uzależnieniu.

Jak pomóc alkoholikowi? Wszywka

Esperal, czyli potocznie mówiąc “wszywka” to sposób budzący spore kontrowersje. Blokuje ona bowiem wydzielanie enzymów odpowiadających za wchłanianie alkoholu we krwi. W efekcie tego, nagromadzenie w organizmie aldehydu octowego już po 15 minutach od spożycia alkoholu, powoduje niepożądane efekty takie jak: mdłości, metaliczny posmak w ustach czy przyspieszone bicie serca. Łączenie esperalu z alkoholem, może doprowadzić do śmierci, dlatego zaleca się jego stosowanie wyłącznie wraz z psychoterapią.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak pomóc alkoholikowi?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak pomóc alkoholikowi?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania