DZIAŁY

Mycie zębów wydaje się czynnością tak prostą i oczywistą, że nawet się nad nią nie zastanawiamy, jednak czy słusznie?

Okazuje się, że nie zawsze szczotkowanie zębów jest oczywiste. Niestety ok. miliona polaków nie posiada własnej szczoteczki do zębów, a tylko 10% naszych rodaków nie wymaga poprawy higieny jamy ustnej. Aż 50% cierpi na zapalenie dziąseł, a 40% na zapalenie przyzębia, które jest konsekwencją nieleczonego zapalenia dziąseł i prowadzi do parodontozy oraz rozwoju próchnicy, a także licznych chorób ogólnoustrojowych.

Częstotliwość występowania próchnicy u Polaków w różnym wieku wynosi aż 95%. Co zatem zrobić, aby poprawić stan swoich zębów, odświeżyć oddech, a nawet wzmocnić odporność? Oto metody skutecznego mycia zębów, które pomogą to osiągnąć:

Roll: jest to metoda „dziąsło – zęby”. Ustawiamy szczoteczkę włosiem w stronę dziąsła pod kątem 45° i wykonujemy ruch obrotowy w kierunku korony zęba – w ten sposób szyjki zębów nie są pomijane. Czynność powtarzamy ok 5 razy w czyszczonym miejscu. 

Stillman: również przykładamy szczoteczkę pod kątem 45° włosiem w stronę dziąsła i wykonujemy ruch poprzecznie wibrujący, a następnie wymiatający, jak w metodzie roll. Ruch wibrujący masuje dziąsła i poprawia ich ukrwienie. Ta metoda polecana jest szczególnie pacjentom z odsłoniętymi szyjkami i nadwrażliwością.

Fones: czyli metoda najbardziej znana i powszechnie nazywana „kółeczkami”. Jest to metoda okrężna, polegająca na ułożeniu szczoteczki pod kątem prostym do dziąsła i wykonywaniu okrężnych ruchów obrotowych. Ze względu na prostotę jest polecana dzieciom i osobom niepełnosprawnym. Pozwala na usunięcie płytki bakteryjnej z powierzchni gładkich zębów, lecz nieskutecznie oczyszcza miejsca przy powierzchniach stycznych. 

Nie można zapomnieć również o powierzchniach żujących, które czyścimy ruchami poziomymi, a przy siekaczach od strony języka i podniebienia szczoteczkę ustawiamy pionowo do ruchu wymiatającego. Równie ważne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz oczyszczanie języka.

Jaką szczoteczkę wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Obecnie na rynku wybór szczoteczek jest ogromny, jednak najlepsza szczoteczka manualna charakteryzuje się przede wszystkim małą główką i miękkim prostym włosiem, natomiast powinniśmy zrezygnować z różnego rodzaju gumeczek w szczoteczkach, ponieważ mogą ranić dziąsła. Najlepszą szczoteczkę manualną na rynku posiada firma Curaprox, jednak dobrym wyborem będzie również szczoteczka dla dzieci. 

Jeżeli zdecydujemy się na zakup szczoteczki elektrycznej, która wykonuje ruchy pulsacyjno-rotayjne, warto wybrać model z czujnikiem nacisku, poznieważ zbyt mocne dociskanie szczteczki do zęba może z czasem powodować jego wycieranie się w okolicach szyjek, co prowadzi do nadwrażliwości. Najnowszy model Oral-B Genius 8000 posiada aplikację do smartfona, pokazującą kolejność mycia zębów, odmierzającą czas, posiada też filmiki instruktażowe. Taka forma mycia zębów na pewno zachęci do tego dzieci i młodzież, co jest niezwykle istotne, ponieważ pomaga utrwalać dobre nawyki higieniczne od najmłodszych lat.

Która szczoteczka zatem jest najlepsza? Manualna? Elektryczna? Każda, którą skutecznie oczyścimy zęby. Najważniejsza jest odpowiednia metoda szczotkowania, bez której nie możemy w pełni skorzystać z pomocniczego działania pasty czy płukanki.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak myć zęby, żeby były czyste?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak myć zęby, żeby były czyste?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania