DZIAŁY

Zwyrodnienie stawu biodrowego jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń aparatu ruchu. Dochodzi do niego z powodu stopniowej degeneracji chrząstki. Postępujący stan zapalny w obrębie stawu sprawia, że zaczynamy odczuwać ból i mamy coraz większe trudności ze swobodnym poruszaniem się. Jak leczyć zapalenie stawu biodrowego?

Leczenie zwyrodnień stawów biodrowych

Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego nie jest łatwe, ponieważ zależy od stopnia zaawansowania uszkodzeń. W zaawansowanych przypadkach polega na wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego. Dlatego tak ważne jest, aby reagować już przy pierwszych niepokojących objawach. Koksartroza, bo taki jest medyczny termin określający tę chorobę, diagnozowana jest przez specjalistę, który poza badaniem fizykalnym zleca też badanie rentgenowskie (RTG), ultrasonografię lub rezonans magnetyczny. Często jednak już sama sylwetka wskazuje na chorobę zwyrodnieniową. Cierpiąca osoba często ma wymuszoną pozycję ciała, która odciąża uszkodzony staw i charakterystyczny chód – niewielkie kroczki.

Leczenie polega na oszczędzaniu chorego stawu i łagodzeniu dolegliwości. Ból doraźnie można niwelować środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi, które zawierają np. ketoprofen. To substancja czynna zaliczana do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Warto wdrożyć też suplementację preparatami, które wspomagają odbudowę chrząstki stawowej. Konieczna jest też rehabilitacja i zabiegi fizjoterapii, np. krioterapię czy naświetlanie lampą SOLUX.

W terapii nie powinno też zabraknąć ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie i pomagają przywrócić ruchomość w obrębie stawu. Powrót do pełnej sprawności przyspieszają ćwiczenia w wodzie, które odciążają nadwyrężone stawy i relaksują. Jeśli wdrożona terapia nie przynosi poprawy, konieczne może okazać się leczenie operacyjne, czyli wszczepienie endoprotezy. Proteza umożliwi chorym osobom normalne funkcjonowanie.

Jakie są przyczyny koksartrozy?

Główną przyczyną zwyrodnienia stawów biodrowych jest powolna utrata chrząstki. Dochodzi do niej na skutek długotrwałych przeciążeń, urazów, ale jednym z czynników jest również wiek. Właśnie dlatego choroba jest zbyt późno diagnozowana. Schorzenie rozwija się latami, a większość chorych, u których stawiana jest diagnoza to osoby po 65 roku życia.

Warto pamiętać, że wyróżnia się dwa typy choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego. Idiopatyczne, czyli pierwotne, zwyrodnienie stawu biodrowego nie ma jednoznacznej przyczyny. Dochodzi do niego na skutek zmian w strukturze chrząstki lub składzie mazi stawowej. Natomiast wtórne zwyrodnienie stawu biodrowego wynika z wad wrodzonych lub kontuzji, np. dysplazji czy zwichnięcie biodra.

Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego stają się coraz bardziej dotkliwe wraz z rozwojem choroby. Pojawiają się problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała i poruszaniem się. Dolegliwości odczuwane są po stronie uszkodzonego stawu, najczęściej w okolicy pachwin, kolan lub pośladków. Ból może promieniować na część lędźwiową kręgosłupa. Z czasem dokucza również w pozycji leżącej.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak leczyć zwyrodnienie stawu biodrowego?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak leczyć zwyrodnienie stawu biodrowego?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania