DZIAŁY

Regularne miesiączki o podobnym nasileniu są bardzo ważne, ponieważ oznaczają, że z naszym organizmem nie dzieje się nic złego. Nawet najmniejsze zaburzenia powinny wzbudzić nasza czujność, ponieważ mogą być spowodowane poważnymi dolegliwościami. Jak leczyć zaburzenia miesiączkowania?

Czym są zaburzenia miesiączkowania?

Zaburzenia miesiączkowania mogą dotyczyć zarówno częstotliwości ich występowania, jak i obfitości i bolesności krwawień. Wyróżnia się pięć rodzajów zaburzeń:

Amenorrhoea

zatrzymanie miesiączki

Dysmenorrhoea

bolesne miesiączkowanie z towarzyszącymi nudnościami

Hypomenorrhoea

mniej obfite miesiączki (zmniejszenie ilości krwi miesiączkowej o ponad 20% w porównaniu z wcześniejszymi krwawieniami)

Hypermenorrhoea

bardzo obfite miesiączki (zwiększenie ilości krwi miesiączkowej o ponad 20% w porównaniu z wcześniejszymi krwawieniami)

Menorrhagia

obfite i przedłużające się miesiączki.

Metrorrhagia

krwawienie z dróg rodnych, które nie jest związane z cyklem

Jak powinny wyglądać regularne, cykliczne krwawienia z macicy, o prawidłowym czasie trwania i nasileniu?

długość cykli: 25 – 35 dni
długość krwawienia: 3 – 7 dni
fizjologiczna utrata krwi: 30 – 80 ml

Przyczyny zaburzeń miesiączkowania:

Światowa Organizacja Zdrowia dokonała klasyfikacji zaburzeń miesiączkowania. Wyszczególnione zostały następujące rodzaje zaburzeń:

  • wady lub uszkodzenia w obrębie macicy,
  • niewydolność podwzgórzowo-przysadkowa,
  • pierwotna niewydolność jajników,
  • guzy pourazowe lub pozapalne okolicy podwzgórzowo-przysadkowej,
  • zaburzenia czynności w obrębie osi podwzgórze-przysadka,
  • guzy okolicy podwzgórzowo-przysadkowej, które wydzielają prolaktynę,
  • zaburzenia w obrębie osi podwzgórzowo-przysadkowej z hiperprolaktynemią.

Dodatkowo zaburzania miesiączkowania mogą powodować: nadmierny stres, choroby ogólnoustrojowe (np. nadczynność tarczycy), stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej lub wkładek wewnątrzmacicznych lub zmniejszenie masy ciała. Mogą również być zależne od wieku kobiety i jej dojrzałości. Jak leczyć zaburzenia?

Jak leczyć zaburzenia miesiączkowania?

Nawet najmniejsze zaburzenia miesiączkowania powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem, ponieważ mogą być związane z poważnymi dolegliwościami. Podstawą leczenia zaburzeń miesiączkowania jest terapia hormonalna. Kobieta powinna zażywać odpowiednio dobrane przez ginekologa tabletki antykoncepcyjne. Jeżeli leczenie hormonalne okaże się nieskuteczne, należy rozważyć ablację endometrium – chirurgiczne usunięcie błony śluzowej wyściełającej macicę.

Zbyt częste i nasilone krwawienia można również leczyć za pomocą preparatów zawierających wyciąg z owoców niepokalanka pospolitego. Jego substancje czynne powodują obniżenie poziomu prolaktyny i pomagają w zaburzeniach spowodowanych hiperprolaktynemią.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak leczyć zaburzenia miesiączkowania?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak leczyć zaburzenia miesiączkowania?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania