DZIAŁY

Jakie są podstawowe gadżety dobrego kibica? Jak kibicować na meczu? Jakich zachowań należy się wystrzegać? Przeczytasz w dzisiejszym poradniku.

Kibicowanie to sztuka. Dobry kibic wspiera drużynę do samego końca i uwielbia ją niezależnie od osiąganych wyników. W kibicowaniu ważna jest nie tylko dobra zabawa, ale również kultura. Jak kibicować?

Gadżety do kibicowania – podstawa to koszulka i szalik

Podstawowe gadżety dobrego kibica to koszulka, szalik lub czapka. Obowiązkowym gadżetem kibica jest również chorągiewka w barwach reprezentacji lub klubu. Nieduża flaga trzymana w ręku każdego z tysiąca kibiców na pełnym stadionie robi ogromne wrażenie! Jak jeszcze można kibicować? Aby pokazać ulubionej drużynie, że ją wspierasz, przygotuj wcześniej transparent. Duży baner możesz wykonać sam w domu lub zamówić w sklepie z artykułami promocyjnymi. Warto także zastanowić się nad wykonaniem jednej wspólnej dużej flagi, tak wykonany transparent z pewnością zwróci uwagę sportowców i doda im odwagi na polu bitwy! W kibicowaniu pomocne mogą być również pompony, zwłaszcza dla kibiców płci żeńskiej, sportowe frotki, oraz farbki do malowania twarzy, z których pomocą możesz wykonać pomysłowe tatuaże na motywach herbów lub flag ulubionych drużyn.

Jak kibicować – drużynowe okrzyki

Wsparcie ulubionej drużynie można okazać przede wszystkim poprzez wspólne śpiewy oraz okrzyki. Niezależnie od tego ile masz lat, nie oszczędzaj gardła i ciesz się z każdej udanej akcji. Te nieudane również nagradzaj brawami! Pamiętaj, że to, co się najbardziej liczy, to walka do samego końca. Jeśli wybierasz się na mecz w towarzystwie kogoś, kto nie jest zaznajomiony z tematem, zapoznaj go z hymnem oraz okrzykami typowymi dla danego klubu, czy reprezentacji. Możecie dopingować prostymi zwrotami typu „do boju, do boju”, „nic się nie stało” lub tworzyć bardziej skomplikowane wierszyki i hasła. Z popularnych haseł wśród polskich kibiców najczęściej przyśpiewywane są:

Polska, biało-czerwoni!

Ole Ole Ole Ole, nie damy się, nie damy się!

My chcemy gola, chłopacy my chcemy gola…

Kibicuj pozytywnie i konstruktywnie. Nie czekaj, aż ktoś zaintonuje hasło, tylko przejmij inicjatywę! Jeśli kibicujesz na stadionie, staraj się unikać krzyczenia do zawodników, sędziów i trenerów. Takie zachowania nie dość, że są niezgodne z kulturą i sportowymi obyczajami, to jeszcze niepotrzebnie rozpraszają w trakcie rozgrywek. Zaufaj drużynie i trenerowi, ale pamiętaj też o tym, że wynik nie jest najważniejszy i liczą się sportowe emocje!

Gdzie kibicować?

Kibicować można nie tylko w domu, czy na stadionie. Jeśli lubisz sportowe emocje w większym gronie, w każdym mieście Polski możesz znaleźć puby sportowe, w których regularnie transmitowane są ważne spotkania sportowe oraz mecze, a także Strefy Kibica, gdzie mecze można oglądać w plenerze na dużym ekranie. Gdzie i jak kibicować? Nieważne miejsce, ważny klimat, dobrej jakości ekran oraz odpowiednia atmosfera! Kibicowanie w domowym zaciszu również może być ekscytujące, jeśli tylko wyposażysz swoją lodówkę w odpowiednią ilość przekąsek i napojów oraz uczulisz rodzinę na kilka podstawowych pojęć związanych z futbolem, takich jak faul, sędzia kalosz, spalony, czy hattrick. Badania naukowe dowiodły, że wspólne kibicowanie umacnia relacje rodzinne, warto więc przeżywać sportowe emocje razem z najbliższymi!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak kibicować na meczu – najlepsze pomysły" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak kibicować na meczu – najlepsze pomysły" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania