DZIAŁY

Łyżwiarstwo jest popularną miejską rozrywką, nie tylko w czasie zimy. Atrakcyjności dodaje mu fakt, że nie wymaga dużego wkładu własnego. Czy trudno nauczyć się jeździć na łyżwach?

Pierwsze kroki

Łyżwy można wziąć z wypożyczalni, należy wtedy poprosić o zaostrzenie. Mocno zwiąż, aby kostka była unieruchomiona. W innym wypadku skręcenie jest niemal pewne. Jako amator nie wstydź się uczyć trzymając się bandy. Trzy podstawy nauki jazdy to przemieszczanie się do przodu, hamowanie i upadanie. Tak, na początku upadki będą częste, więc tę sztukę warto opanować. Pozycja wyjściowa to nogi rozstawione nie szerzej niż na szerokość barków, z czego jedna delikatnie do tyłu oraz lekko ugięte kolana. Czubki łyżew powinny być odchylone do zewnątrz. Patrz przed siebie! Rozbiegany wzrok może sprawić, że Twoje ciało będzie się przechylać w prawo lub lewo.

Upadki

Najbardziej narażone są nadgarstki i łokcie oraz kość ogonowa. Kiedy czujesz, że tracisz równowagę, zbliż dłonie i brodę do klatki piersiowej. Wiele złamań bierze się z tego, że początkujący chcąc uniknąć upadku na twarz, wyciągają przed siebie ręce, co skutkuje skręceniami (bądź nawet złamaniami) nadgarstków i łokci.

Prosta praktyka(?)

Najlepiej zacząć jazdę w następujący sposób: umieść ciężar ciała na tylnej nodze, odepchnij się delikatnie w bok, po czym przenieś ciężar ciała na przednią nogę. Drugą potrzymaj na moment w powietrzu, następnie dołącz ją do drugiej. Zmieniaj nogi na zmianę aż do skutku!

Nie można przeskoczyć faktu, że lodowiska mają zazwyczaj eliptyczny kształt, czyli bez skręcania się nie obejdzie. Tutaj ciężar ciała trzeba rozłożyć po równo na obie nogi. Wtedy odpychamy się nogą zewnętrzną i przenosimy ciężar na nogę skręcającą, czyli wewnętrzną. Zewnętrzna na chwilę pozostaje w górze, po czym dołączamy ją do drugiej nogi (istotne – jeżeli zamierzasz skręcać w obie strony, pamiętaj, aby ćwiczyć i prawą, i lewą nogę).

Hamowanie

Wylądowanie spanikowanym na barierkach czy dotarcie do bandy nie oznacza, że opanowaliśmy hamowanie. Jednym ze sposobów jest T-stop. Polega na tym, że jedną stopę ustawiamy prostopadle do kierunku jazdy i dociskamy ją do lodu. Stopy powinny być ustawione w odwróconą literę T. Można też hamować pługiem. Tutaj z kolei musimy ugiąć nogi, lekko je rozstawić i ułożyć nogi czubkami do środka.

Jazda na łyżwach to świetna zabawa, dobry pomysł na wyjście zimą, gdy najchętniej nie ruszalibyśmy się z domu. Jest to i zdrowe, i przyjemne, jak już wytrwa się pierwszą fazę częstych upadków. Trudno jest uczyć się samemu. Jeżeli masz znajomego łyżwiarza, to poproś o pomoc w nauce. Przyda Ci się osobisty motywator.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak jeździć na łyżwach?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak jeździć na łyżwach?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania