Gotowanie
Czytany poradnik
Jak gotować ryż – poradnik dla laika
0

Jak gotować ryż – poradnik dla laika

AUTOR:  Alicja Hudzik13 września 2018

Jak gotować ryż, by się nie zlepiał, nie był zbyt twardy i miał puszystą strukturę? Zapraszamy do lektury!

Jak gotować ryż by był puszysty i się nie zlepiał?

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których często zapomina się podczas gotowania ryżu, jest wypłukanie go w zimnej wodzie. Dopiero po płukaniu można przystąpić do właściwego gotowania. Ryż płuczemy w zimnej wodzie w proporcji 1,5 szklanki wody na 1 szklankę ryżu (ryż krótkoziarnisty wymaga mniej wody, długoziarnisty więcej). Następnie gotujemy na najmniejszym ogniu około 15 minut, aż do wchłonięcia wody. To, czy będzie miał upragnioną konsystencję, zależy również od ilości użytej wody oraz od tego, czy przykryliśmy garnek pokrywką.

Jak gotować ryż sypki?

Przed gotowaniem ryżu, płuczemy go w wodzie, aż stanie się czysta. Następnie zalewamy jedną szklankę ryżu 2 szklankami zimnej osolonej wody, z dodatkiem 3 łyżek oleju. Mieszamy i wstawiamy do gotowania, na małym ogniu i pod częściowym przykryciem. Gdy zauważymy, że ryż wchłonął wodę, należy przykryć garnek całkowicie, zmniejszyć ogień i gotować 10 – 12 minut.

Jak gotować ryż w woreczkach?

Gotowanie ryżu w woreczkach to najprostsza metoda przyrządzania ryżu. Wystarczy przygotować garnek z wodą w takiej ilości, by cały woreczek był zanurzony i wrzucić torebkę do lekko osolonej, wrzącej wody na około 15 minut (w zależności od rodzaju ryżu). Brązowy ryż gotuje się z reguły dłużej niż jego biały odpowiednik. Po ugotowaniu torebkę należy odcedzić z wody i rozciąć.

Inne metody gotowania ryżu

Ryż można gotować również w sposób podobny do gotowania makaronu. Należy go wypłukać i odsączyć, a następnie wrzucić do dużej ilości wrzącej i osolonej wody. Gdy już będzie miękki, odcedzamy i przelewamy zimną wodą, nie zapominając o mieszaniu w trakcie gotowania.

Aby ryż był twardszy i bardziej sypki – należy go gotować w mniejszej ilości wody, natomiast jeśli zależy nam na miękkim i klejącym ryżu, należy użyć podczas gotowania więcej wody.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze