DZIAŁY

Fotografowanie burzy, piorunów, chmur i zmian na niebie to bardzo pasjonujące hobby. Nie tak łatwo jednak zarejestrować błyskawicę. Jak fotografować burze tak, by uchwycić ich piękno? Zapraszamy do lektury!

Jak się przygotować do polowania na pioruny?

Burze to piękne i nieprzewidywalne zjawisko przyrodnicze. Aby móc wykonać piękne zdjęcia piorunów, należy się do tego odpowiednio przygotować i zadbać o bezpieczeństwo. Jak fotografować burze? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych porad!

Polowanie na pioruny – niezbędny sprzęt

Do fotografowania piorunów konieczny jest aparat fotograficzny z wymienną optyką, stabilny statyw, latarka czołówka, pokrowiec przeciwdeszczowy, kompas, kilka obiektywów oraz interwałometr.

Jak fotografować burze?

Nie istnieją uniwersalne ustawienia do fotografowania burzy. Każde zjawisko jest inne i wymaga zmiany ustawień w zależności od wielu czynników, takich jak odległość wyładowania, jego intensywność, czy opady deszczu!

Optymalne ustawienia, które należy modyfikować w zależności od warunków, to czas naświetlania pomiędzy 8 a 30 sekund, czułość z zakresu ISO 200 – 1600 oraz wartość przysłony pomiędzy f/2.8 i f/11. Jak fotografować burze?

  • Śledź aktualne informacje pogodowe, korzystaj z kilku różnych źródeł, np. antistorm.eu, burzowo.info, sprawdzaj prognozy przynajmniej dwa razy dziennie
  • Planuj lokalizację z wyprzedzeniem, podjedź w wybrane miejsce wcześniej i sprawdź jego dostępność w godzinach wieczornych
  • Pamiętaj o tym, by mieć zawsze naładowaną baterię w sprzęcie, noś zapasowe akumulatory
  • Korzystaj z interwałometru, by ustawić liczbę zdjęć oraz odstępy czasowe pomiędzy nimi
  • Aby określić, z którego kierunku nadchodzi burza i dobrze wycelować obiektyw, korzystaj z kompasu
  • Nie fotografuj na otwartym polu, pod drzewami, w pobliżu urządzeń metalowych i elektrycznych
  • Ustaw w aparacie tryb RAW lub TIFF, tak, by umożliwić dokładną obróbkę zdjęcia po jego wykonaniu
  • Statyw ustaw na stabilnym podłożu, zamontuj aparat i ustaw kadr
  • Przełącz aparat w tryb M – manual lub B – bulb, włącz tryb ręcznego ostrzenia
  • Zanim przystąpisz do fotografowania, wykonaj kilka fotografii próbnych

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak fotografować burze? Poradnik krok po kroku" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak fotografować burze? Poradnik krok po kroku" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania