DZIAŁY

Zdecydowałeś się zainwestować w panele fotowoltaiczne? Świetnie! Z pewnością skorzysta na tym Twój domowy budżet i jednocześnie zadbasz o środowisko. Czy wiesz, że założoną instalację fotowoltaiczną należy zgłosić? W niektórych przypadkach trzeba także uzyskać pozwolenie na budowę. Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić i czy aby na pewno wszystkie Cię dotyczą.

Czy potrzebujesz pozwolenia na budowę mikroinstalacji?

Zanim przyłączysz instalację fotowoltaiczną do sieci energetycznej, musisz oczywiście najpierw ją zainstalować, czy to na dachu swojego domu, czy w przydomowym ogródku. W większości przypadków nie potrzebujesz do tego celu specjalnych pozwoleń. Warunkiem jest posiadanie tytułu własności bądź umowy dzierżawy nieruchomości lub gruntu, na których chcesz dokonać montażu instalacji. Jednak brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę dotyczy wyłącznie instalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy nie większej niż 50 kWp. Jednak instalacja o mocy powyżej 50 kWp to nie jedyny przypadek, kiedy będziesz musiał zgłosić rozpoczęcie prac budowlanych. Kiedy jeszcze ma to miejsce?

  • Gdy Twoja instalacja jest montowana na obiekcie budowlanym i przekracza wysokość 3 metrów.
  • Kiedy instalacja montowana jest na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.
  • Gdy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku wiąże się z koniecznością jego przebudowy.

Decyzja środowiskowa – kiedy okaże się niezbędna?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne może wiązać się z koniecznością pozyskania decyzji środowiskowej. Na czym ona właściwie polega? Decyzja tego rodzaju określa, w jaki sposób powinna zostać zrealizowana Twoja inwestycja, aby nie wpłynęła negatywnie na stan środowiska naturalnego, bądź aby ten wpływ był jak najmniejszy. Kiedy decyzja środowiskowa jest niezbędna? Ma to miejsce w sytuacji, gdy powierzchnia instalacji przekracza 0,5 ha i jest montowana na obszarach objętych formami ochrony przyrody (np. rezerwaty przyrody). W przypadku instalacji, której powierzchnia przekracza 1 ha uzyskanie decyzji środowiskowej jest konieczne bez względu na to, na jakim terenie ma powstać inwestycja.

Mam już instalację fotowoltaiczną – co dalej?

W celu podłączenia mikroinstalacji do sieci energetycznej musisz zgłosić się do operatora sieci dystrybucyjnej, do którego ma zostać ona przyłączona. Twoje zgłoszenie powinno zawierać m.in. takie informacje jak: planowany termin przyłączenia instalacji oraz jej rodzaj i dane techniczne. Jakie dokumenty będą niezbędne do dokonania zgłoszenia? Będzie to przede wszystkim umowa kompleksowa na dostawę energii elektrycznej oraz rachunek za prąd opłacony w ostatnim terminie. Zdarza się, że potrzebne są także informacje dotyczące rodzaju przyłącza.

Kiedy operator sieci dystrybucyjnej dokona weryfikacji zgłoszenia, prześle Ci informację o możliwości przyłączenia mikroinstalacji do sieci. Wówczas w ciągu 30 dni od złożenia zgłoszenia, operator wymieni Twój licznik z jedno-kierunkowego na dwu-kierunkowy, czyli taki, który monitoruje zarówno prąd pobrany z sieci, jak i oddany do sieci. Dlaczego niezbędna jest zmiana licznika na dwukierunkowy? W sytuacji, kiedy Twoja instalacja wyprodukuje więcej energii niż będziesz w stanie jej zużyć, jej nadmiar zostanie przekazany do sieci energetycznej. Tę nadwyżkę możesz odebrać w dniach, kiedy Twoje zapotrzebowanie na energię będzie większe niż jej ilość wyprodukowana przez mikroelektrownię.

Około tygodnia po wymianie licznika otrzymasz certyfikat potwierdzający przystosowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej. Wówczas możesz złożyć wniosek potrzebny do zawarcia umowy ze sprzedawcą energii. Do wniosku dołącz dokument tożsamości oraz otrzymany certyfikat. Po wysłaniu wniosku, otrzymasz umowę z zakładu elektroenergetycznego. Od tego momentu Twoja instalacja może już działać zgodnie z prawem i produkować energię na potrzeby Twojego gospodarstwa domowego. Z pewnością szybko dostrzeżesz zalety fotowoltaiki.

Ciesz się energią ze słońca!

Pozostaje zatem już tylko czerpać energię ze słońca i cieszyć się z korzyści, jakie zapewnia fotowoltaika. Z pewnością taka inwestycja zasługuje na rozważenie, tym bardziej, że w większości przypadków nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę, co znacząco zmniejsza wymagane formalności. Konieczne będzie jedynie zgłoszenie mikroinstalacji do operatora. Nie musisz robić tego samodzielnie. W zgłoszeniu wyręczyć może Cię firma, która zapewnia kompleksową obsługę Twojej instalacji fotowoltaicznej.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Instalacja fotowoltaiczna – jakich formalności musisz dopełnić?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Instalacja fotowoltaiczna – jakich formalności musisz dopełnić?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania