DZIAŁY

Jedną z najbardziej popularnych metod kupowania kryptowalut jest korzystanie z oferty licznych giełd kryptowalutowych. W Polsce zalicza się do nich takie podmioty jak BitBay czy BitMarket.

Warto podkreślić, że na giełdzie można przechowywać jednocześnie kupione przez inwestora kryptowaluty, choć bezpieczniej będzie założyć właściwy cyfrowy portfel do przechowywania walut wirtualnych. Na co ostatecznie się zdecydować?

Na giełdzie

Giełdy kryptowalutowe umożliwiają nabywanie i sprzedaż posiadanych kryptowalut w prosty sposób. Konieczne jest jednak zarejestrowanie na giełdzie swojego konta klienta. Zanim tego dokonamy, musimy wnikliwie zapoznać się z regulaminem giełdy, aby być świadomym zasad, jakie na niej panują. W regulaminie powinien być wymieniony podmiot prawny, który reprezentuje dany serwis. Wciąż niestety w internecie można spotkać się z serwisami kryptowalutowymi, a nawet giełdami, które nie są prowadzone przez zarejestrowany podmiot prawny i nie wiadomo wówczas, kto nadzoruje taką giełdę lub serwis oraz w jakiej jurysdykcji jest on umiejscowiony.

Najlepiej wybierać giełdy umiejscowione w krajach UE, w USA, Japonii czy w Australii, cieszące się największą renomą i wiarygodnością wśród klientów.

Po zapoznaniu się z regulaminem wybranej giełdy, można założyć swoje konto. Giełdy w przeważającej większości przypadków wymagają zweryfikowania tożsamości właściciela konta. W przeszłości nie było to takie powszechnie. Procedury weryfikacji dokumentów inwestora mogą być bardzo dokładne. W większości przypadków w Unii Europejskiej weryfikacja także jest wymagana, ale wtedy, gdy wartość przekazywanych środków na giełdę przekracza pulę 15 tys. euro rocznie. To konsekwencja przewidziana w art. 8 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Bezpieczeństwo trzymania kryptowalut na giełdach

Konto użytkownika na giełdzie kryptowalutowej może służyć nie tylko do sprzedawania i kupowania kryptowalut, ale również do ich przechowywania, choć nie jest to do końca potrzebne. Trzeba solidnie zabezpieczyć się przed dostępem niepożądanych osób trzecich do naszego konta, m.in. hakerów. Istotne jest uwierzytelnianie dostępu do konta poprzez weryfikację dwuczynnikową – w pierwszym etapie podaje się wówczas nazwę użytkownika i hasło, a w drugim etapie kod, do którego dostęp ma tylko użytkownik. Należy unikać przechowywania haseł w przeglądarkach lub zapisywania ich tak, że inne osoby mogą mieć do nich dostęp. Zabezpieczyć też trzeba konto e-mail wyjątkowo silnym hasłem i zadbać, aby komunikacja z serwerem dostawcy usługi pocztowej byłą szyfrowana.

Przechowywanie kryptowalut w portfelach cyfrowych

Alternatywą dla przechowywania swoich kryptowalut bezpośrednio na koncie na giełdzie kryptowalutowej będzie jej zabezpieczenie w cyfrowym portfelu kryptowalutowym.  Istnieje wiele rodzajów portfeli kryptowalutowych. Co ciekawe waluty wirtualne przechowuje się właściwie tak samo jak pieniądze papierowe w portfelu lub w sejfie, ale w formie cyfrowej.

Dlatego portfel kryptowalutowy jest oprogramowaniem lub urządzeniem, w którym można przechowywać prywatne i publiczne klucze oraz wchodzić w interakcje z bazami blockchain. Wszystko to sprawia, że można przesyłać i otrzymywać kryptowaluty. Portfel cyfrowy dla kryptowalut  nie przechowuje posiadanych przez nas środków w kryptowalutach, ale właściwie klucz prywatny, który daje do nich dostęp. Środki w kryptowalutach są przypisane do naszego klucza w blockchain (łańcuchu bloków).

Gdzie przechowywać swoje kryptowaluty - w portfelu cyfrowym czy na giełdzie?

Można wyróżnić wiele form portfeli kryptowalutowych, różniące się między sobą poziomem zabezpieczenia, funkcjonalnością czy mobilnością. Portfele mogą przybrać formę aplikacji na komputer, tzw. software wallets, gdzie w pełnej swojej wersji przechowują całą bazę blockchain, a w tak zwanej formie lekkiej baza blockchain przechowywana jest na serwerach, do których użytkownik się łączymy. Mają one niestety niską mobilność. Za to taką cechę mają portfele internetowe, gdzie dostęp do nich zapewniony jest za pośrednictwem strony internetowej. Są także portfele mobilne, występujące w formie aplikacji na telefony lub tablety, o ograniczonej funkcjonalności w stosunku do portfeli na komputer.

Zaawansowaną formą portfela kryptowalutowego jest portfel sprzętowy, tzw. hardware wallets, gdzie klucze publiczne i prywatne przechowuje się na zewnętrznym dysku USB. Charakteryzują się one znacznie większym bezpieczeństwem od pozostałych typów portfeli cyfrowych dla kryptowalut.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Gdzie przechowywać swoje kryptowaluty – w portfelu cyfrowym czy na giełdzie?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Gdzie przechowywać swoje kryptowaluty – w portfelu cyfrowym czy na giełdzie?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania