DZIAŁY

Zgaga to bardzo nie przyjemne uczucie, która pojawia się po spożyciu posiłku. Objawia się charakterystycznym pieczeniem nad mostkiem, odczuwalnym także w przełyku. Pojawia się najczęściej po spożyciu ciężko strawnych potraw, a także zbyt obfitym posiłku. Do zgagi mogą się przyczyniać potrawy kwaśne, oraz zbyt ostre.

Na szczęście z tą przypadłością można sobie radzić prostymi, domowymi sposobami na zgagę. Metody te łagodzą skutki pojawienia się zgagi, a także nie dopuszczają do jej ponownego zaistnienia. Jednak, gdy zgaga jest bardzo dokuczliwa, i pojawia się regularnie, niezbędna jest wizyt u gastrologa. Zgaga bowiem może być także sygnałem poważnych chorób przewodu pokarmowego, wymagających specjalistycznego leczenia.

Czym jest zgaga i jakie są jej objawy

Zgaga jest wynikiem cofania się kwasu żołądkowego wraz z treścią pokarmową do przełyku. Wynikiem tego procesu jest podrażnienie niezwykle delikatnej błony śluzowej przełyku, która nie odporna jest na kwas znajdujący się w żołądku. Dzieje się tak z powodu wadliwie działającego zwieracza wypustu żołądka. U osoby zdrowej, zwieracze wpustu żołądka stanowią pierścień mięśni, zaciskający się po wejściu pokarmu do żołądka. U osób chorych proces ten nie następuje, co jest bezpośrednim wynikiem powstania zgagi. Czynnikami które także wpływają na jej powstanie jest zbyt obfite jedzenie. Żołądek, nie mogąc pomieści zbyt dużej treści pokarmowej, nie domyka zwieraczy wpustu, przez co część pokarmu z powrotem zostaje zwrócona do przełyku. Wpływ na pojawienie się tej przypadłości mają także papierosy, oraz alkohol.

Domowe sposoby na zgagę

Jeżeli zgaga pojawia się sporadycznie, w przypadku przejedzenia po uroczystym obiedzie, to nie mamy zbyt dużych powodów do zmartwień. Jej skutki łatwo można złagodzić pijąc napar z imbiru oraz rumianku. Imbir pomaga przy mdłościach, oraz skutecznie zwalcza uczucie zgagi. Z kolei rumianek łagodzi podrażnienia przewodu pokarmowego, jakie pojawiają się w wyniku cofania treści pokarmowej. Inna naturalną metodą jest wypicie soku w marchii, buraka rzodkwi oraz ogórka. Ta mieszanka ma odczyn zasadowy, neutralizujący kwaśną treść pokarmową. Sprawionym przez nasze babcie sposobem na zgagę jest siemię lniane. Na pół szklanki wrzątku należy wrzucić łyżeczkę tych dobroczynnych nasion. Napar należy zostawić do przestygnięcia, a potem oddzielić nasiona. Do powstałego w ten sposób żelu można dodać mleko, jogurt lub wodę. Kisiel powstały z namoczonych nią siemienia lnianego tworzy w przełyku warstwę ochronną, zapobiegając dalszemu podrażnieniom śluzówki. Niezwykle łagodząca moc na także sok z aloesu. Ok można kupić w gotowej formie, sprzedawany w aptekach w formie wyciągu z aloesu. Warto jednak zwrócić uwagę by był to jak najwyżej procentowy wyciąg, ponieważ często dodawane są inne składniki, w tym cukier. Aloes jest często hodowany w doniczkach na kuchennym parapecie. Można wycisnąć świeży miąższ rośliny, w ten sposób mając gwarancję jego naturalnego pochodzenia. Innym domowym sposobem na złagodzi zgagi jest soda. Łyżeczkę proszku należy rozpuścić w szklance letniej wody, i wypić gdy pojawi się nieprzyjemne uczucie zgagi.

Jak widać, istnieją skuteczne domowe sposoby na zgagę, które mogą pomóc załagodzić to schorzenie. Wystarczy tylko zastosować się do naszych porad, a problem minie szybko i bez większych dolegliwości.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Domowe sposoby na zgagę" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Domowe sposoby na zgagę" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania