DZIAŁY

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO – World Health Organization) biegunka to oddawanie co najmniej 3 luźnych lub wodnistych stolców w ciągu doby. Dane wskazują, że rocznie na całym świecie odnotowuje się ponad 2 miliardy epizodów ostrej biegunki, która może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet prowadzić do zgonu. Dlatego gdy pojawią się pierwsze objawy biegunki, ważne jest, aby wdrożyć odpowiednie postępowanie, które uchroni nas przed groźnymi powikłaniami.

Zabezpieczenie przed odwodnieniem

W leczeniu ostrej biegunki najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniego stanu nawodnienia organizmu. W tym celu zaleca się nawadnianie doustne, które polega na podawaniu doustnych roztworów nawadniających (tzw. ORS – oral rehydration solutions) w postaci płynów zawierających sole mineralne i glukozę, które uzupełniają niedobory powstałe w wyniku biegunki. Wskazaniem do ich podania będzie zarówno biegunka u dziecka, jak i u osoby dorosłej, bez względu na wiek i postać biegunki. ORS można dostać w aptekach, a także przygotować samodzielnie w domu. Jednak w większości przypadków do utrzymania właściwego nawodnienia i stężenia elektrolitów wystarczające jest spożywanie odpowiedniej ilości wody, soków, zup oraz słonych krakersów. Z kolei nawadnianie dożylne wykorzystuje się w przypadku dużego odwodnienia, które może objawiać się w postaci: zaburzenia świadomości, przyspieszonego tętna, obniżonego napięcia skóry.

Dieta i suplementy

W przypadku ostrej biegunki bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowego odżywienia i przeciwwskazane jest stosowanie głodówki. Jedynie w sytuacji znacznego odwodnienia należy na kilka godzin przerwać spożywanie posiłków, do czasu przynajmniej częściowego wyrównania objętości płynów. Dobrym objawem wskazującym na to, że można powrócić do normalnej diety, jest powrót apetytu. Dodatkowo u dzieci poniżej 5. roku życia oprócz nawadniania doustnymi roztworami hipoosmolarnymi zaleca się suplementację cynku, co  łagodzi przebieg choroby, zmniejsza ryzyko śmiertelnych powikłań i chroni przed nawrotem dolegliwości. Natomiast u dzieci, które cierpią na przetrwałą biegunkę, zaleca się podawanie wieloskładnikowych preparatów witamin i minerałów (magnez, witamina A, kwas foliowy, miedź) przez okres około 2 tygodni.

Leki

Jednym z doraźnych sposobów leczenia biegunki są leki zwalniające motorykę jelit, które mogą być stosowane jedynie w przypadku biegunek bez cech infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Dorośli mogą sięgnąć po loperamid, który działa przeciwsekrecyjnie i antyperystaltycznie, ale nie jest zalecany u dzieci. Inny lekiem jest racekadotryl, zmniejszający wydzielanie w jelicie bez wpływu na jego ruchy perystaltyczne. Do leczenia biegunki można wykorzystać także diosmektyt, który skraca czas trwania dolegliwości i może być bezpiecznie stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Z kolei popularnie stosowany w zapobieganiu biegunki węgiel aktywowany nie jest zalecany przez Światową Organizację Gastroenterologiczną.

Probiotyki

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Dobrze sprawdzają się w przypadku biegunek wirusowych i bakteryjnych, ponieważ ochraniają jelita, zapobiegając kolonizacji i przyleganiu patogenów do jego ścian i wzmacniają odpowiedź immunologiczną organizmu. Spośród wielu szczepów bakterii tylko kilka z nich znalazło uzasadnienie w leczeniu ostrej biegunki, głównie u dzieci, i są to: Sacharomyces boulardi, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus GG i Lactobacillus acidophilus, które pozwalają na skrócenie objawów o nawet 1 dzień.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Czym wspomagać się w walce z biegunką?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Czym wspomagać się w walce z biegunką?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania