DZIAŁY

Według badań oraz statystyk, Polacy z roku na rok czytają coraz mniej książek. Dlaczego tak jest? Dlaczego po książki sięga coraz mniej ludzi? Czy warto czytać książki, czy raczej nie?

Czy warto czytać książki?

Od szkoły podstawowej wymaga się od nas czytania określonych pozycji książkowych – lista szkolnych lektur jest bardzo długa i nie wszystkie pozycje są łatwe i przyjemne. Spora część uczniów unika tego obowiązku – rezygnuje z czytania na początku książki, sięga tylko po streszczenie lub w ogóle nie podejmuje się próby przebrnięcia przez literaturę. Wiele ludzi po zakończeniu edukacji przestaje czytać książki – jest to bardzo popularna postawa, która już nikogo nie dziwi. Zamiast wieczoru z książką wolą wyjść z domu, spędzić czas ze znajomymi, w galerii handlowej, w kinie czy korzystają  z internetu lub telefonu. Poziom czytelnictwa, pomimo wielu akcji oraz kampanii społecznych, spada. Dlaczego czytanie książek jest takie ważne i właściwie czy warto czytać książki?

Zalety i wady czytania książek

Czytając możemy zyskać wiele – a przynajmniej tak wpaja nam się od momentu rozpoczęcia edukacji. Można się zastanowić dlaczego – jakie są zalety i wady czytania książek?

Zalety czytania książek

Zalety czytania książek to temat bardzo szeroki. Czytanie ma ogromny wpływ na nasze życie oraz kształtowanie naszej osobowości. Przyniesie nam naprawdę wiele korzyści takich jak:

Poszerzenie słownictwa

Czytanie rozwija nasz język. Regularne sięganie do różnego rodzaju literatury nie tylko pozytywnie wpłynie na poszerzenie słownictwa, ale powoli nam na lepsze przyswajanie trudniejszych słów. Sprawi, że staniemy się bardziej elokwentni i lepiej będziemy wyrażać swoje zdanie.

Przyrost wiedzy

Teraz już nie korzysta się z encyklopedii, a jeśli już chcemy się czegoś dowiedzieć, to wpisujemy frazę w wyszukiwarkę. Wtedy jednak otrzymujemy konkretną definicję czy informację na dany temat, a dzięki czytaniu książek przyswajamy różnorodną wiedzę. Często robimy to nieświadomie, przyrost wiedzy jest naturalną reakcją na tak wiele informacji oraz faktów. Nawet czytając bardzo proste książki możemy nauczyć się naprawdę wiele.

Sposób na oderwanie się od rzeczywistości

Czytanie książek dostarcza nam nie tylko wiedzy, ale i jest to forma odpoczynku, relaksu. Dzięki literaturze zapominamy o prozie życia i przenosimy się do danej rzeczywistości przedstawionej w książce. To świetny sposób na oderwanie się od rzeczywistości i przeniesienia się w zupełnie inne miejsce.

Rozwój wyobraźni

Zalety czytania książek są bardzo różnorodne – kolejną z nich jest rozwój wyobraźni. Czytając musimy wyobrazić sobie to, co akurat autor napisał. Nie mamy żadnych ograniczeń – możemy wizualizować sobie świat przedstawiony w książce jak tylko chcemy, nie ma żadnych granic i możemy popuścić wodze wyobraźni.

Redukowanie stresu

Czytanie to powszechna forma relaksu, na którą każdy może sobie pozwolić. Jest to również świetny sposób na redukowanie stresu oraz odpoczynek po ciężkim dniu. Sięgając po ulubioną  książkę możemy zapomnieć o prozie życia oraz oderwać swoje myśli od bieżących spraw.

Ułatwienie pisania

„Żeby napisać jedną stronę trzeba przeczytać ich sto”, to dosyć popularna teza, którą słyszy się bardzo często. Pisanie, wbrew pozorom nie jest takie proste, jak się wydaje.  Odpowiednie formułowanie  oraz dobieranie słów, to sztuka. Na szczęście, ułatwienie pisania przyjdzie wraz z przeczytanymi książkami oraz publikacjami

Źródło inspiracji

Czytanie książek to nie tylko rozrywka oraz sposób na stres, a idealne źródło inspiracji. Literatura od zawsze była natchnieniem dla wielu artystów, co  najprościej zobaczyć w sztuce oraz w kinie. Na podstawie książek powstaje miliony filmów oraz dzieł kultury, z którymi mamy styczność na co dzień.

Wady czytania książek

Zalet czytania książek jest naprawdę wiele, jednak jak jest z wadami? Czy istnieją jakiekolwiek?

Uzależnienie

To chyba jedyny powód dla którego nie warto czytać. Kiedy jakaś książka nas wciągnie, potrafimy być absolutnie nieobecni do czasu, aż jej nie skończymy. Literatura powoduje uzależnienie, jednak… Czy jest to złe? Absolutnie nie! Takie uzależnienie w porównaniu do innych, znacznie poważniejszych, to absolutnie nic szkodliwego.

Pogorszenie wzroku

Czytając przy latarce lub przy bardzo słabym świetle możemy zagwarantować sobie pogorszenie wzroku. Jednak, warto tu zaznaczyć, że to nie wina książek, a naszego doboru miejsca oraz oświetlenia.

Wpływ książek na nasze życie – czy warto czytać książki

Jak nietrudno zauważyć, czytanie ma naprawdę wiele zalet, jednak warto się zastanowić  jaki właściwie jest wpływ książek na nasze życie?

Z pewnością nie tylko kształtują naszą osobowość, ale również pozytywnie działają na nasz umysł oraz inteligencję. Bycie oczytanym jest pozytywnym określeniem. Wiedza zawsze nam się w życiu przyda i sprawi, że będzie nam po prostu łatwiej. Nasze zdolności komunikacyjne również na tym zyskają. Większy zasób słownictwa pozwoli nam na precyzyjniejsze wyrażanie naszego zdania oraz emocji.

Ludzie z bogatą wyobraźnią są bardzo cenieni, a umiejętności wizualizowania sobie wielu, czasem nierealnych rzeczy, mogą okazać się bardzo przydatne w życiu codziennym.

Odpowiedź na pytanie „Czy warto czytać książki” wcale nie jest taka trudna. Oczywiście, że warto! Nie chodzi o to, aby od razu rzucać się na powieści polskich noblistów, albo od razu wydawać wszystkie swoje oszczędności w księgarniach, ale znaleźć w czytaniu prawdziwą przyjemność, która sprawi, że nikt do tego nie będzie musiała nas zachęcać.

Zobacz również: film czy książka? Radzimy i wybieramy!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Czy warto czytać książki" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Czy warto czytać książki" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania