DZIAŁY

Jak się pozbyć uciążliwego bólu w mięśniach po intensywnym treningu? Podpowiadamy, co pomaga na zakwasy, a co szkodzi i spowalnia proces ich leczenia!

Czym są zakwasy?

Zakwasy to inaczej opóźniony napad bolesności mięśnia. Bóle te pojawiają się najczęściej od 12 do nawet 48 godzin po wysiłku fizycznym i utrzymują się przez dłuższy czas. Co pomaga na zakwasy? Czego należy unikać, by znów szybko wrócić do formy?

Co pomaga na zakwasy? Jak do nich nie dopuścić?

Zakwasy najczęściej dotyczą osób, które miały dłuższą przerwę w treningu, a ból wywołany wysiłkiem wynika z przemęczenia organizmu! Aby szybko pozbyć się niekomfortowego uczucia i bólu najlepiej systematycznie ćwiczyć. Intensywność treningów powinna być zwiększana stopniowo, tak, by organizm nie doznał szoku i mikro urazów.

Należy pamiętać o:

  • Rozgrzewce
  • Piciu dużej ilości wody w trakcie treningów
  • Przerwach
  • Odpowiedniej diecie

Dietę trzeba uzupełniać węglowodanami i białkiem, a także niezbędnymi witaminami i minerałami. Co pomaga na zakwasy? Warto stosować suplementy bogate w cynk, wapń, żelazo i magnez oraz pić koktajle i soki owocowe, na przykład sok wiśniowy, przed treningiem.

Jak wyleczyć zakwasy?

Aby pozbyć się zakwasów, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ciepła kąpiel, sauna, masaż oraz stosowanie zimnych okładów i maści przeciwzapalnych dla sportowców. Jeśli mamy zakwasy, należy zaprzestać trenowania i zrobić przerwę regeneracyjną, obolałe mięśnie można również natrzeć octem.

Co szkodzi, gdy mamy zakwasy?

Jeśli mamy zakwasy, pod żadnym pozorem nie należy próbować ich leczyć:

  1. Piwem – to nie kwas mlekowy jest przyczyną zakwasów, więc nie ma potrzeby przyspieszania jego usuwania z organizmu, piwo pobudza wydzielanie kortyzolu, a to jeden z czynników wpływających na rozpad mięśni, to drugi argument za tym, żeby nie leczyć zakwasów złotym napojem!
  2. Jeszcze ostrzejszym treningiem – gdy mamy zakwasy, nasze mięśnie i stawy są bardziej podatne na urazy – zatrenowanie ich może doprowadzić do poważnych kontuzji!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Co pomaga na zakwasy a co szkodzi?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Co pomaga na zakwasy a co szkodzi?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania