DZIAŁY

Jesteś już prawie na półmetku. Teraz jednak wszelkie zmiany w Twoim organizmie będą zachodziły znacznie szybciej – dziecko na tym etapie rozwija się dużo intensywniej. Sprawdź, na co musisz się nastawić oraz o czym pamiętać w tym okresie.

20 tydzień ciąży to moment, w którym wiele się dzieje – zarówno u Ciebie, jak i u dziecka. Płód rośnie, ruchy dziecka stają się wyczuwalne, mogą dokuczać Ci dodatkowe dolegliwości ciążowe.

Czas na ruchy dziecka

Mniej więcej w 20 tygodniu ciąży pierworódki mogą zacząć odczuwać pierwsze ruchy dziecka (u kobiet już rodzących mogą pojawić się już ok. 18 tygodnia). Nie spodziewaj się jednak silnych i wyraźnych kopniaków – na tym etapie ruchy są bardzo delikatne. Przypominają raczej muskanie, przelewanie, bulgotanie czy delikatne stukanie.

Większa wrażliwość płodu

20 tydzień ciąży to czas, w którym dziecko staje się bardzo wrażliwe. Mimo że jego powieki są cały czas zamknięte, może gwałtownie zareagować na mocne światło (np. z latarki skierowanej prosto na brzuch). Reaguje także na nagłe zmiany temperatury – jest w stanie rozróżnić np. ciepłą wodę od zimnej.

Czas na USG połówkowe

Na 20 tydzień ciąży zostało zaplanowane tzw. USG połówkowe. Jest to badanie, które pozwala na wczesne wykrycie wad wrodzonych u dziecka.

Przebieg USG połówkowego w zasadzie niewiele różni się od standardowego badania. Różnica polega jednak na tym, że lekarz bardzo dokładnie przygląda się poszczególnym parametrom płodu – szczegółowo ocenia wszystkie organy. Podczas badania ginekolog zwraca przede wszystkim uwagę na:

  • budowę mózgu i kręgosłupa,
  • obecność i długość kończyn,
  • wykształcenie oczu, uszu, narządów w jamie brzusznej
  • budowę i pracę serca.

W razie wystąpienia niepokojących sygnałów, lekarz kieruje kobietę ciężarną do specjalistycznych ośrodków w celu dalszej diagnostyki.

Uwaga na dolegliwości ciążowe

W 20 tygodniu ciąży mija większość dolegliwości typowych dla pierwszego trymestru. Kobieta ma więcej energii i dobrze się czuje. Przestaje być senna i nie męczą ją poranne mdłości. Warto jednak mieć świadomość, że i w tym okresie może pojawić się wiele nieprzyjemnych objawów.

  • Bóle pleców w ciąży

To przypadłość, która wynika przede wszystkim z przybierania na wadze i rosnącego brzucha. Dochodzi do zmiany środka ciężkości ciała, skutkiem czego kobieta zaokrągla plecy i wypycha brzuch do przodu, obciążając tym samym odcinek lędźwiowy.

Aby temu zapobiec lub złagodzić dolegliwości, warto pamiętać o przyjmowaniu prawidłowej postawy – zarówno podczas siedzenia, chodzenia czy stania. Istotną rolę odgrywa również aktywność fizyczna, ze szczególnym naciskiem na pływanie czy spacerowanie.

  • Anemia

Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo i niedostateczna jego podaż może doprowadzić do anemii. Jest to przypadłość, która objawia się m.in. osłabieniem, bladością skóry, bólem i zawrotami głowy, szybką męczliwością.

Aby zmniejszyć ryzyko niedokrwistości, należy wzbogacić dietę w produkty dostarczające żelazo (np. czerwone mięso, brokuły, szpinak). Niekiedy lekarz może zalecić przyjmowanie preparatów z żelazem.

  • Skurcze przepowiadające

W okolicach 20 tygodnia ciąży możesz zacząć odczuwać tzw. skurcze przepowiadające – skurcze Braxtona-Hicksa. Objawiają się delikatnym napinaniem brzucha, co możesz odczuwać np. podczas dłuższego spaceru, gładzenia czy masowania brzucha.

Nadszedł 20 tydzień ciąży, a Ty zastanawiasz się czy wszystko jest w porządku? W razie jakichkolwiek dolegliwości czy niepokojących objawów, skonsultuj się z ginekologiem. Lekarz przeprowadzi potrzebne badania i rozwieje wątpliwości.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Co musisz wiedzieć o 20 tygodniu ciąży? Podpowiadamy" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Co musisz wiedzieć o 20 tygodniu ciąży? Podpowiadamy" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania