DZIAŁY

Jeśli chcesz zachwycić rodzinę i znajomych to koniecznie podejmij się wyzwania i zrób chleb na zakwasie. To polski chleb, którego smak każdy z nas uwielbia. Warto więc wiedzieć jak samodzielnie zrobić chleb na zakwasie. Dziś podajemy najlepszy przepis na taki właśnie chleb.

Chleb na zakwasie – składniki

Dziś podajemy składniki na podstawową wersję przepisu na chleb na zakwasie. Ma on chrupiącą pyszną skórkę i miękkie lekko mokre wnętrze. Jednak warto do niego dodawać wybrane produkty, które wzbogacą jeszcze bardziej niezwykły smak chleba na zakwasie. Można go niego dodać pestek z dyni, migdałów, czy różnego rodzaju nasion i orzechów.

Na podstawową wersję przepisu na chleb na zakwasie będziemy potrzebować:

  • 300 gram. mąki pszennej (można zmienić mąkę na inną, by wzbogacić smak chleba)
  • 450 mililitrów wody,
  • 450 gram. mąki żytniej – najlepiej wybierać takie mąki, które są przeznaczone specjalnie do pieczenia chleba,
  • Łyżeczka soli,
  • 3 łyżeczki zakwasu, który powinien być wykonany przynajmniej dwanaście godzin wcześniej.

Chleb na zakwasie – przygotowanie

  1. Przed zabraniem się za wykonywanie przepisu na chleb na zakwasie, na początek trzeba zająć się zrobieniem zakwasu. Pamiętaj, by zakwas był zrobiony przynajmniej dwanaście godzin wcześniej.
  2. Następnie należy przejść do przygotowania zaczynu. Do jego przygotowania potrzebne nam będą trzy łyżeczki wcześniej zrobionego zakwasu, 200 gram. mąki żytniej i 200 mililitrów wody. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i odstawiamy na około 20 godzin.
  3. Po tym czasie do zaczynu możemy dodać kolejno wszystkie pozostałe składniki. Należ je dokładnie wymieszać ze sobą, najlepiej przy pomocy drewnianej łyżki.
  4. Według uznania do powstałej masy można dodać wybrane orzechy, pestki, czy innego rodzaju dodatki i wymieszać wszystko ze sobą dokładnie.
  5. Powstałą masę przelewamy do formy, którą należy zabezpieczyć tłuszczem i tartą bułką.
  6. Ciasto w formie zakrywamy szczelnie folią i pozostawiamy w ciepły miejscu do wyrośnięcia. Ciasto powinno rosnąć przynajmniej przed pięć godzin.
  7. Ciasto na chleb na zakwasie należy włożyć do wyłączonego piekarnika i dopiero potem nastawić go na 220 stopni na godzinę.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Chleb na zakwasie – zrób to sam!" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Chleb na zakwasie – zrób to sam!" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania