DZIAŁY

Lawinowo rośnie liczba cesarskich cięć przeprowadzanych w Polskich szpitalach. Część z nich wykonywanych jest „na życzenie”, ale większość przypadków takich operacji ma medyczne uzasadnienie. I u Ciebie zachodzi konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia? Sprawdź, jak wygląda połóg po cc.

Niezależnie od tego, czy kobieta urodziła dziecko siłami natury czy maluch przyszedł na świat przez cesarskie cięcie, organizm świeżo upieczonej mamy musi wrócić do normalnego funkcjonowania.

Jak wygląda połóg po cesarskim cięciu?

Połóg po cc, czyli stopniowe ustępowanie zmian czynnościowych i morfologicznych po ciąży, wygląda podobnie jak połóg po naturalnym porodzie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie trwać dłużej.

  • Wydalanie odchodów połogowych

Podobnie jak w przypadku porodu siłami natury, połóg po cesarskim cięciu wiąże się z wydalaniem odchodów poporodowych. Krwawienie z dróg rodnych zwykle utrzymuje się 4 tygodnie, ale niekiedy ustępuje znacznie później. Dobra wiadomość jest taka, że odchody są mniej obfite. Na początku mają kolor żywej krwi, potem stają się różowe, następnie żółkną i stają się bezbarwne.

  • Obkurczanie się macicy

Macica, która na końcówce ciąży miała wielkość dużej dyni, wraca stopniowo do swoich pierwotnych rozmiarów. Proces obkurczania się jej ścian bywa bolesny – dolegliwości bólowe porównywane są do bardzo uciążliwego miesiączkowania. Ból może nasilać się podczas karmienia piersią, ponieważ wtedy wydziela się większa ilość oksytocyny – hormonu przyspieszającego obkurczanie się macicy.

Jakie są zalecenia po cesarskim cięciu?

Cesarskie cięcie traktowane jest jako operacja, dlatego trzeba dostosować się do zaleceń lekarza. Należy pamiętać o jak najszybszym wstaniu z łóżka. Im wcześniej, tym szybciej organizm zacznie do siebie dochodzić. Leżąc w łóżku przez kilka godzin po cięciu, można już zacząć ruszać nogami i stopami w różnych kierunkach, co będzie stymulować krążenie.

Po cesarce możesz mieć problem z wypróżnianiem. Jeśli przez kilka dni nie następuje poprawa, musisz poprosić o czopek glicerynowy. Potem pamiętaj, aby codzienną dietę wzbogacić w produkty zawierające błonnik.

W okresie połogu po cc musisz zadbać także o ranę i bliznę pooperacyjną. Po zdjęciu opatrunku ranę trzeba wietrzyć i utrzymywać w czystości. Okolice cięcia zawsze przemywaj wodą i mydłem (bezzapachowym i hipoalergicznym). Po zagojeniu się rany warto udać się do fizjoterapeuty w celu mobilizacji blizny – zapobiegnie to zrostom.

Ważna rekonwalescencja

Po cesarskim cięciu, podobnie jak po każdej innej operacji, czeka Cię rekonwalescencja. Pobyt w szpitalu z reguły trwa dłużej niż po porodzie naturalnym. Jednak sam pobyt w placówce to za mało – musisz zadbać o siebie także w domu.

Pamiętaj, aby:

  • jak najwięcej odpoczywać,
  • nie dźwigać ciężkich przedmiotów,
  • nie uprawiać sportu.

Dopiero po upływie około 3 miesięcy możesz powrócić do normalnej aktywności. Oczywiście jest to termin orientacyjny – wszystko zależy od Twojej kondycji i samopoczucia.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Cesarskie cięcie – połóg, zalecenia i rekonwalescencja" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Cesarskie cięcie – połóg, zalecenia i rekonwalescencja" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania