DZIAŁY

Ból gardła to dolegliwość, która towarzyszy nam niezależnie od pory roku. Dolegliwość, która nie tylko utrudnia nam codzienną pracę, ale i zwyczajną komunikację z najbliższym otoczeniem. Jak z nim walczyć? Dowiesz się z naszego poradnika!

Jak zwalczyć ból gardła domowymi sposobami?

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najlepsze domowe sposoby na wyleczenie bólu gardła. Odstawmy na chwilę tabletki, antybiotyki i leki przeciwbólowe na bok i zróbmy trochę miejsca dla naturalnych metod leczenia! Jedną z takich metod jest po prostu płukanie gardła.

Płukanie gardła ziołami

Aby zwalczyć ból gardła, można je płukać ziołowymi mieszankami. Takie zioła jak rumianek, czarny bez, lipa, szałwia, tymianem, czy babka lancetowata mają działanie przeciwzapalne i załagodzą dokuczającą nam dolegliwość. Jak sporządzić dobrą płukankę, która powstrzyma namnażanie się wirusów i załagodzi ból gardła? Wystarczy zalać wodą dwie łyżeczki suszu i zostawić pod przykryciem na około 15 minut. Po zaparzeniu czekamy, aż płyn nieco ochłodnie i płuczemy gardło kilka razy dziennie.

Płukanie gardła roztworem sody lub soli

Jeśli nie mamy ziół pod ręką, płukankę można przygotować z roztworu sody oczyszczonej (sodę rozpuszczamy w stosunku 1 łyżeczka do 1 szklanki letniej wody) lub zwykłej soli kuchennej.

Jak szybko wyleczyć ból gardła?

Napary

Wśród skutecznych i co najważniejsze, szybkich domowych metod leczenia dolegliwości związanych z bólem gardła, laryngolodzy wymieniają napary do picia oraz inhalacje. Napar to po prostu jedna łyżeczka suszu zalana szklanką wody, którą po wystudzeniu pije się małymi łykami, by nawilżyć błonę śluzową gardła. Taki napar można zrobić z lipy, szałwii lub tymianku. Nawilżyć bolące gardło pomogą również herbatki z dodatkiem miodu i malin oraz napój przyrządzony z nasion siemienia lnianego.

Inhalacje

Inna szybka metoda na ból gardła, to inhalacja. Prawidłowa inhalacja polega na wdychaniu pary wodnej z roztworem leczniczej substancji. Aby przeprowadzić inhalację w warunkach domowych, należy przygotować miskę lub garnek z gorącą wodą z dodatkiem suszonych ziół, lub olejków eterycznych, a następnie pochylić się nad naczyniem i ze szczelnie okrytą ręcznikiem głową wdychać unoszącą się parę. Zabieg powinien trwać maksymalnie 20-30 minut.

Okłady

Może Cię to zdziwi, ale dobrą metodą na chore gardło jest okład z… łupinek ziemniaków. Łupinki gotujemy, zagniatamy, studzimy i zawijamy w lnianą ściereczkę, a następnie obkładamy nimi gardło.

Naturalne syropy

Skuteczne w walce z bolącym gardłem są również naturalne syropy, na przykład na bazie cebuli i cukru, z czerwonego buraka lub z cebuli z dodatkiem czosnku i miodu. Jak sporządzić taki syrop? Wystarczy pokroić warzywo i wrzucić je do słoika, a następnie zasypać cukrem i zostawić na kilka godzin w ciepłym pomieszczeniu. Przyrządzony w ten sposób naturalny syrop można pić kilka razy dziennie, by zwalczyć ból gardła!

Kiedy udać się do lekarza?

Pamiętaj, by preparaty ziołowe stosować pod kontrolą lekarza! Kiedy ból gardła nie jest jedynym objawem i masz również gorączkę oraz odczuwasz ból migdałków, to znak, że należy wybrać się do lekarza specjalisty! Nieleczona angina często może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Ból gardła – domowe sposoby" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Ból gardła – domowe sposoby" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania