DZIAŁY

Naziemna telewizja cyfrowa proponuje wiele kanałów stacji telewizyjnych w dobrej jakości obrazu. Niektóre z nich nadawane są nawet w rozdzielczości HD. Warto więc zapewnić sobie możliwość oglądania sygnału w cyfrowej jakości na telewizorze, jak również na komputerze.

Aby móc cieszyć się cyfrową jakością na ekranie monitora będziemy potrzebowali tunera DVB-T oraz anteny. Obecnie możliwy jest odbiór ok.15 programów pakietu podstawowego, za którego nie trzeba dokonywać jakichkolwiek opłat. Pomijając oczywiście koszty wynikające z ciągle obowiązującego abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Sygnał DVB-T

Cyfrowa telewizja DVB-T ma zastąpić dotychczas nadawany sygnał analogowy, wprowadzając lepszą jakość obrazu oraz większą ilość kanałów. Sygnał DVB-T podzielony został na multipleksy, czyli grupy stacji telewizyjnych nadających programy na tej samej częstotliwości. Multipleksy wprowadzone są wedle wcześniej ustalonego harmonogramu. Do końca dobiegł już proces wprowadzenia dwóch pierwszych multipleksów. Ich odbiór możliwy jest już na całym terenie naszego kraju. Trzeci multipleks został wprowadzony na terytorium całej Polski w 2014 roku.

Korzyści z DVB-T

Przejście na cyfrowe nadawanie niesie za sobą korzyści w postaci lepszej jakości obrazu oraz dźwięku. Dotychczasowy sygnał analogowy podatny był na wiele zakłóceń spowodowanych różnymi czynnikami np. odległością. Objawiało się to różnymi artefaktami w postaci efektu śnieżenia oraz wyświetlenia pasów w przesyłanym obrazie Sygnał cyfrowy natomiast nie jest podatny na tego rodzaju zakłócenia. Cechuje go dokładność odwzorowania sygnału, co daje jednakowo dobrą jakość obrazu. Ponadto częstotliwość sygnału cyfrowego pozwala zmieścić większą ilość stacji telewizyjnych. Mniejsze zapotrzebowanie na częstotliwość dało możliwość przesyłania równych dodatkowych treści. Tak więc nadawca może przesłać w nadawanym sygnale dodatkową ścieżkę dźwiękowa oraz napisy. Co daje możliwość odbiorcy wyboru lektora bądź oryginalnej ścieżki dźwiękowej oraz uruchomienie do niej napisów.

Odbiorcy DVB-T zyskują również przewodnik po programach. W dowolnej chwili na ekranie monitora, czy telewizora za pomocą usługi EPR można wyświetlić aktualny program telewizyjny wraz z jego opisem, wszystkich stacji.

Odbiór sygnału DVB-T

Istniej parę sposobów umożliwiający odbiór naziemnej telewizji cyfrowej na sprzęcie komputerowym. Mamy do wyboru zakupienie tunera DVB-T, specjalnej przystawki, czy skorzystanie z wbudowanego tunera w monitorze.

  • Wbudowany tuner w monitorze DVB-T – Wbudowany tuner DVB-T MPG-4 w monitorze daje możliwość odbioru cyfrowej tv naziemnej, zaraz po podłączeniu go kablem satelitarnym do anteny. Jeżeli nasz monitor nie posiada wbudowanego tunera można skorzystać z przystawki do monitora, bądź zewnętrznego tunera;
  • Przystawka do monitora – Podłącza się ją do wejścia HDMI, bądź DVI. Rozwiązanie te posiada swoje plusy jak i  minusy. Plusem jest możliwość oglądania audycji telewizyjnych bez uruchomienia komputera. Minusem zaś brak możliwości nagrywania programów na dysku twardym. Choć audycje można nagrywać na pamięć zewnętrzną typu pendrive, podłączoną bezpośrednio do przystawki;
  • Tuner DVB-T USB – Urządzenie podłączamy do portu USB naszego komputera. W porównaniu z przystawką do monitora, to rozwiązanie jest tańsze i proponuje większą funkcjonalność. Pozwala na szereg opcji np. nagrywanie filmów na dysku twardym, przeglądanie aktualnego programu EPG.  Zestaw każdego tunera posiada antenę z magnetyczną podstawką, a także dołączony pilot.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Telewizja cyfrowa na komputerze" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Telewizja cyfrowa na komputerze" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania