Kiedy zmiana czasu na zimowy

  1. Strona główna
  2. Baza wiedzy
  3. Pozostałe
  4. Kiedy zmiana czasu na zimowy

Gdy przychodzi czas na zmianę czasu, niechętnie jest nam się przestawić. Więc kiedy musimy dokonać zmiany czasu na zimowy i przestawić zegarki na godzinę do tyłu?

Jesienna pogoda potrafi spłatać figle. Kiedy myślimy o niskich temperaturach, nadchodzącej zimy i zapadającym zmroku po godzinie 16, to zastanawiamy się, kiedy tak naprawdę nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy musimy cofnąć nasze zegarki o jedną godzinę do tyłu?

Kiedy zmiana czasu na zimowy? 

O zmianie czasu myślimy tylko dwa razy w roku. Ta druga myśl jest ważniejsza, ponieważ wiąże się z czasem zimowym. Jak niedźwiadki lubimy zapadać w sen zimowy. Zatem standardowo czas zimowy wprowadzany jest w dziesiątym miesiącu roku, czyli w październiku. Zwyczajowo czas zimowy obowiązuje zawsze od ostatniej niedzieli miesiąca, wtedy też w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy nasze zegarki o jedną godzinę do tyłu.

Zmiana czasu na zimowy – jak to było w bieżącym 2017 roku

W bieżącym 2017 roku nasze zegarki przestawaliśmy w ostatnią niedzielę października. Oznaczało to, że w nocy z soboty, 28 października na 29 października nasze czasomierze cofaliśmy z godziny trzeciej na godzinę drugą w nocy. Od teraz aż do ostatniej niedzieli marca obowiązuje czas zimowy i śpimy jedną godzinę dłużej.

Kiedy zmiana czasu na zimowy – jak to będzie w 2018 roku? 

Do czasu letniego powrócimy 25 marca 2018 roku. Jednakże ten czas będzie trwał do 28 października 2018 roku. Oznacza to, że czas zimowy w przyszłym roku przyjdzie nam zmienić w nocy z 27 października (sobota) na 28 października (niedziela). Wtedy znów będziemy się cieszyć z dłuższego snu.

Zmiana czasu na zimowy – historia zmiany w Polsce i w Europie

W Polsce zmiany czasu na zimowy dokonuje się od roku 1983 z wyjątkiem okresu stanu wojennego. Wcześniej do końca 1995 roku, czas zimowy wprowadzany był już w ostatnią niedzielę września, lecz to się zmieniło już w 1996. Wtedy też czas zimowy przesunięto na październik.

W Europie prawie wszystkie kraje dokonują zmiany czasu letniego na zimowy, z wyjątkiem Islandii czy Białorusi. Zmiana czasu ma za zadanie poprawić m.in. bezpieczeństwo na drogach.

Czy ten poradnik był pomocny?