DZIAŁY

Jesteśmy zewsząd bombardowani pięknymi ludźmi. Poprawka: nie zewsząd, z internetu. Spędzamy tam jednak tyle czasu, że „zewsząd” uważam za odpowiednie słowo. Widzimy ludzi, którzy wyglądają, jak my byśmy chcieli. Przeglądamy zdjęcia z wakacji, na które nas nie stać. Porównujemy się nieustannie do innych i żałujemy, że jesteśmy sobą. To wszystko działa na nas destrukcyjnie, dlatego warto skupić się, co robić, żeby podnieść poczucie własnej wartości.

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi.

Są na to różne hasła, np.: kto z kim przystaje takim się staje. Jak oczywiste by się to nie wydawało, jest również tak samo prawdziwe. Pozytywna energia rozprzestrzenia się po ludziach. Tak, jak myśli rozprzestrzeniają się po ludziach, tak rodzina i znajomi tworzą otoczenie, którym przesiąkamy.

Rozwijaj swoje umiejętności.

Nauka jest bardzo istotna, przy czym nie chodzi o kończenie kursów, zdobywanie certyfikatów. Nie. Każdy z nas posiada jakieś umiejętności: są tacy, którzy potrafią rysować; tacy, którzy szybko przyswajają języki obce. W rozwijaniu umiejętności nie chodzi o to, żeby być w czymś najlepszym, ale o to, żeby widzieć swoje postępy. Gdy jesteśmy w czymś lepsi, czujemy się ze sobą lepsi.

Zmień sposób myślenia.

Tak, to nie jest proste. To długofalowy proces, który nie trwa tydzień. Może zająć miesiące, nawet lata. Naucz się postrzegać rzeczy inaczej. Nie podchodź do nich z hurraoptymizmem, ale nie obwiniaj też siebie o wszystko. Przyjrzyjmy się codziennej sytuacji: ucieka nam autobus. Nie zdążyliśmy. Widzimy, jak odjeżdża. Może zamiast „Wszystko przeciwko mnie. Kierowca specjalnie zamknął drzwi tuż przede mną” warto pomyśleć „Trzeba było wyjść wcześniej. Zdarza się.”

Unikaj porównań do innych.

Bardzo niezdrowe zachowanie. Stosowane nagminnie przez rodziców. Jesteśmy porównywani do rodzeństwa, do kolegów z klasy, do dzieci znajomych itd. Ważne jest, byśmy sami sobie odebrali tę nieprzyjemność. Trzeba być gotowym na to, że zawsze może trafić się ktoś bardziej utalentowany, inteligentniejszy, bardziej doświadczony. Nie wolno się tym zrażać, ale nie wolno być również nieuprzejmym w stosunku do drugiego człowieka. Skup się na swoim zadaniu. Rób swoje, aż osiągniesz pożądany rezultat.

Wszyscy popełniamy błędy.

Uczymy się z porażek. Samo zwycięstwo nie daje nam nic oprócz satysfakcji. Poza tym, dopiero dzięki przegranym umiemy poczuć w pełni smak wygranej. Wyciągaj wnioski z niepowodzeń i postaraj się sukcesywnie nie powtarzać błędów. Nie ma nic złego w myleniu się, ale podejmowanie tych samych złych decyzji jest bardzo destrukcyjne. Blokuje nasz rozwój, zmusza do stania w miejscu.

Bądź asertywny.

Postaw innym granice. Ludzie o niskim poczuciu własnej wartości dają wchodzić sobie na głowę. Nie potrafią skutecznie odmówić, nawet wtedy, gdy nie są w stanie sprostać kolejnym obowiązkom. Nie musisz być na każde zawołanie swoich znajomych czy swojej rodziny. Każdy z nas powinien być na tyle wyrozumiały, by szanować czas i plany innych. Uświadom sobie, że nie możesz zawsze pomóc każdemu.

Rób to, co lubisz.

Czyli nie marnuj czasu na rzeczy nieprzyjemne. Poświęcaj się temu, czym się interesujesz, dzięki czemu dobrze się czujesz ze sobą. Zazwyczaj jest tak, że to, co lubimy, robimy dobrze. Zagospodaruj kilka godzin w tygodniu na to, co sprawia ci przyjemność.

Niniejszy poradnik pod tytułem "7 sposobów na podniesienie poczucia własnej wartości" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "7 sposobów na podniesienie poczucia własnej wartości" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania