DZIAŁY

Umiejętności obsługi klienta są w dzisiejszych czasach bardzo ważne. Sprzedać można wszystko, tak samo jak kupić, a rynek handlowy to jedna z najbardziej dochodowych branż.

Wiedza na temat produktu

Jedna z najważniejszych umiejętności obsługi klienta wiążę się ściśle z wiedzą na temat prezentowanego produktu. Jeżeli sprzedawca w profesjonalny sposób omawia przeznaczenie danego przedmiotu, to z czego jest zrobiony i jak można z niego korzystać, istnieje realna szansa na to, że go sprzeda i w razie jakichkolwiek problemów, pomoże klientowi. Nie ma bowiem nic bardziej odstraszającego konsumentów od niekompetencji i braku wiedzy.

Umiejętności obsługi klienta zależne od człowieka

Kolejna bardzo ważna sprawa to umiejętności komunikacyjne. Mówi się, że ich nauka jest możliwa, ale prawda jest taka, że jeśli ktoś nie jest otwartą i bezpośrednią osobą, będzie miał nieco większy problem w kontaktach z klientem. Komunikacja jest niebywale istotna, ponieważ to dzięki niej zjednasz sobie konsumenta. Należy być troskliwym, empatycznym, a przede wszystkim słuchać tego, co mówi druga osoba.

Pozytywny język

Słowo „nie” jest bardzo niemile widziane, gdy mowa o umiejętnościach obsługi klienta. Należy więc wszystko przedstawiać w superlatywach i przekazywać jedynie pozytywne informacje. Dla przykładu zawsze lepiej powiedzieć, że towar jest dostępny w magazynie i możesz go sprowadzić dla klienta, niż że towaru nie ma i jest dostępny tylko na magazynie.

Odporność na niecodzienne sytuacje

Nie każdy konsument jest miły i sympatyczny, ale umiejętności obsługi klienta sugerują, jak radzić sobie z takimi osobami. Może się zdarzyć, że konsument miał zły dzień, narzeka lub wyładowuje inne negatywne emocje na Tobie. Wówczas należy mieć opracowaną strategię na takie sytuacje i nie reagować gniewem, tylko pozostać spokojnym, uśmiechniętym oraz pozytywnie nastawionym.

Krok po kroku

Dobry sprzedawca ma w głowie cały plan sprzedaży już w chwili, w której podchodzi do niego klient. Jedną ze sprawdzonych technik sprzedażowych jest proponowanie konsumentowi dużo droższego wariantu produktu od oczekiwanego, a potem płynne przejście do tego tańszego. Klient będzie czuł, że złapał prawdziwą okazję, którą przygotowałeś specjalnie dla niego.

Niniejszy poradnik pod tytułem "5 umiejętności obsługi klienta" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "5 umiejętności obsługi klienta" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.