DZIAŁY

Hobbyści, początkujący artyści lub poszukiwacze sposobów na zabicie czasu w leniwe, niedzielne popołudnie nie mają lekko. Zainteresowania związane z kreatywnością często nie należą do taniego zajęcia, nierzadko wiążą się z bałaganem albo zamieszaniem i trudno jest się w nie „wgryźć” na stałe. Tym razem pokażemy wam 5 prostych sposobów jak skutecznie i z satysfakcją uprawiać sztukę w domu.

Rysunek

Przewagę rysunku nad malarstwem zdecydowanie stanowią koszta, znacznie mniejsza czasochłonność oraz brak wysiłku związanego nie tylko z męczącym ustawianiem sztalug, doborem płótna, ale i sprzątaniem wszechobecnej farby. Aby rozpocząć przygodę z rysowaniem potrzebujemy wyłącznie kartki i ołówka lub długopisu. Na początku nie musimy przejmować się nieskończoną liczbą rodzajów ołówków, jednak potem warto zainwestować w uniwersalny zestaw – wiodącą firmą jest Koh-I-Noor, a koszt to zaledwie pięćdziesiąt złotych. Szkicowanie może amatorom wydawać się trudne, jednak serwisy typu YouTube są pełne krótkich poradników i wskazówek w formie video – chwila praktyki i spokojnie sami będziemy w stanie pielęgnować nasz warsztat.

Muzyka

Jeśli nie mamy zamiaru zakładać heavy metalowego zespołu, którego próby będą odbywać się w naszym salonie lub grać DJ setów na pięćset osób w garażu, spokojnie możemy zająć się tworzeniem muzyki w warunkach domowych. Nieważne, czy celujemy w instrumenty czy w elektronikę, serwisy aukcyjne pękają w szwach od ofert sprzedaży taniego, lecz porządnego sprzętu. Szczególnie w sytuacji instrumentów „żywych” (np. gitary akustyczne, elektryczne i basowe, skrzypce) warto zastanowić się nad kupnem tzw. „używki” – sprzęt taki jest już rozegrany i na pewno tańszy. Gdy wybierzemy już naszą muzyczną drogę, nie musimy specjalnie zapisywać się do szkoły muzycznej czy na lekcje (indywidualne spotkania z nauczycielem cenowo wychodzą w granicach trzydziestu do stu złotych za godzinę – zależy od miasta i zakresu edukacji), ponieważ internet zawiera niezliczoną liczbę instruktaży i darmowych materiałów. Przykładem jest tu firma Ableton, która udostępniła bezpłatny kurs obsługi ich oprogramowania do tworzenia muzyki.

Pisanie

Codzienne, rutynowe czynności zawsze odbywają się w towarzystwie spontanicznych myśli – warto zacząć je zapisywać. Nie musimy oczywiście planować fabuły trzyaktowego dramatu, ale na przykład stworzyć parę wersów nie najgorszej poezji. Komputer ma dziś prawie każdy, a darmowy software do tworzenia i edycji tekstów jest domyślnie zainstalowany w każdym systemie – nie musimy wydawać setek złotych na Pakiet MS Office, wystarczy zwykły notatnik. Możemy również, dla lepszej atmosfery, zainwestować w staroświecką maszynę do pisania – ich internetowe ceny zaczynają się już od czterdziestu złotych.

DoMOWE HOBBY WCALE NIE MUSI BYĆ DROGIE

Modelarstwo

Wraz z reaktywowaną modą na gry planszowe, sklejanie i malowanie figurek przeżywa drugą młodość, jednak w Polsce ciągle ciężko jest z dostępnością do materiałów poza dużymi miastami. Internetowe sklepy hobbystyczne często oferują gotowe komplety farb, pędzelków, klejów i narzędzi modelarskich – czasem nawet z kilkoma figurkami „dla wprawy”. Jeśli poświęcimy naszym modelom trochę czasu i uwagi to nie tylko posłużą jako niecodzienna ozdoba dla domu, ale również, jak w przypadku gier Warhammer i Bolt Action – jako fantastyczny sposób na rozrywkę z rodziną.

Rękodzieło

Prawie każdy jest w stanie znaleźć w swoim domu zalegające bibeloty, z którymi nie do końca wiadomo co zrobić. Z pomocą przychodzi tzw. DIY (Do It Yourself – Zrób To Sam), rewelacyjna metoda na samodzielne tworzenie ozdób, biżuterii czy elementów wystroju wnętrz ze starych, niepotrzebnych rzeczy. Jest to też świetny sposób aby dorobić parę groszy – rękodzieło od dłuższego czasu zyskuje przewagę nad produktami dużych koncernów, ze względu na kreatywny design i wartość sentymentalną. Przed przystąpieniem do procesu twórczego warto również zajść do pasmanterii – przy DIY niezastąpiony będzie zapas sznurka, igieł i nitek.

Niniejszy poradnik pod tytułem "5 sposobów na sztukę w domu" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "5 sposobów na sztukę w domu" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania